Příjmení Kristjana Järviho, estonského dirigenta koncertu chystaného na tento čtvrtek, se v historii festivalu Pražské jaro objevuje již poněkolikáté.

Zahajovací koncert loňského ročníku dirigoval jeho starší bratr Paavo Järvi. Učinil tak 22 let po svém otci Neemem Järvim, jenž Smetanovu Mou vlast dirigoval na úvod 49. ročníku a stejná pocta ho čekala i v roce 2009. Tehdy však na poslední chvíli onemocněl.

"Mám festival Pražské jaro rád, a neříkám to proto, že na něj zvete naší rodinu," uvedl tuto středu Kristjan Järvi.

„Líbí se, mi, že pořadatelé umožňují zařadit méně známé skladby, což je příklad čtvrtečního koncertu," dodal.

V programu, jehož sólistou bude český klavírista žijící v USA Lukáš Vondráček, za doprovodu České filharmonie zazní Labutí píseň od Arva Pärta, Sinfonia domestica Richarda Strausse a Klavírní koncert č. 4 g moll Sergeje Rachmaninova.

Dirigenta Järviho spojuje se skladatelem Pärtem nejen rodné Estonsko, ale především celoživotní přátelství. Díky svému otci, jemuž Pärt věnoval svou Symfonii č. 3, se Kristjan Järvi s autorovou tvorbou setkával prakticky odmalička.

Sólista večera Vondráček se pak představí v Rachmaninově Klavírním koncertu č. 4 g moll.

Vondráček, který s jinou Rachmaninovou skladbou, Klavírním koncertem č. 3 d moll, zvítězil v prestižní Soutěži královny Alžběty v Bruselu, je jedním z mála klavíristů, jenž si na tu obtížnou kompozici troufne.

"Čtvrtý Rachmaninův koncert jsme hrál jen dvakrát. Je to trochu americké, i když tam má Rachmaninov svoji slovanskou duši. Dokážu se do toho vcítit," podotkl Vondráček.

Třicetiletý klavírista už se žádné hudební soutěže účastnit nechystá. "Se soutěžemi jsme skončil, jsem rád, že to mám za sebou," prohlásil klavírista, který by se nyní chtěl věnovat německé hudbě.

Dirigent Kristjan Järvi bývá označován za jednu z nejvšestrannějších postav současné klasické hudební scény. Absolvent Michiganské university se pravidelně angažuje v projektech kombinujících hudbu s výtvarným uměním, světelným designem a moderními technologiemi. Na kontě má více než 60 nahrávek zahrnujících také několik filmových soundtracků.

Järvi spolupracuje mimo jiné s režisérem Tomem Tykwerem. S ním nyní připravuje desetidílný televizní seriál, který se odehrává v Berlíně v letech 1927 až 1933. "K seriálu dělám hudbu a možná se objevím i v nějaké roli. S hudbou ze seriálu chystám i koncertní šňůru," dodal Järvi.