Členové týmu amerického prezidenta Donalda Trumpa před loňskými volbami nejméně osmnáctkrát komunikovali s ruskými představiteli či lidmi napojenými na Kreml.

Uvedla to ve čtvrtek agentura Reuters s odvoláním na současné i bývalé americké činitele.

Dosud veřejně neznámé telefonické a e-mailové rozhovory mezi Trumpovými poradci a osobami spojenými s prezidentem Vladimirem Putinem v rámci šetření údajného ruského vlivu na americké volby zkoumá Federální úřad pro vyšetřování (FBI).

Podle zdrojů Reuters se nejméně 18 rozhovorů odehrálo v době od loňského dubna do listopadových prezidentských voleb. Bílý dům se k žádosti o komentář nevyjádřil.

V šesti případech se jednalo o telefonáty mezi Trumpovými rádci včetně odvolaného hlavního bezpečnostního poradce Michaela Flynna a ruským velvyslancem Sergejem Kisljakem.

Flynn v konverzacích pokračoval i po volbách, kdy se podle informací agentury snažil zajistit přímou komunikační linku mezi Trumpem a Putinem, která by obešla bezpečnostní pravidla považovaná Trumpovými lidmi za překážku pro tehdy zamýšlené zlepšení vzájemných vztahů.

Flynn krátce po nástupu do funkce Trumpova hlavního bezpečnostního poradce rezignoval, oficiálně kvůli tomu, že neinformoval vedení Bílého domu o své schůzce s Kisljakem.

Jedním z dalších lidí, s nimiž byl některý z Trumpových poradců v kontaktu, byl ukrajinský oligarcha blízký Putinovi Viktor Medvedčuk, který jakékoli konverzace s volebním týmem současného prezidenta odmítá.

Údajným vlivem Kremlu na volby v USA, které se podle amerických tajných služeb snažilo Rusko ovlivnit v Trumpův prospěch, se nyní zabývá FBI a výbory Kongresu. Poté co prezident minulý týden odvolal šéfa FBI Jamese Comeyho, začali jeho oponenti mluvit o snaze ovlivnit vyšetřování bobtnající kauzy. Ministerstvo spravedlnosti ve středu jmenovalo do role nezávislého vyšetřovatele předchozího ředitele FBI Roberta Muellera.