"V zemi, jako je Rusko, se takto žertovat nedá," řekl novinářům ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) o nedávném bonmotu prezidenta Miloše Zemana. Ten při setkání se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem prohlásil, že je v sále moc novinářů a že by se měli zlikvidovat. O události chce šéf tuzemské diplomacie mluvit se Zemanem osobně.

Už máte z Hradu odpověď na vaši žádost o schůzku s prezidentem Zemanem?

Zatím ne. Ale to, že žádám o schůzku s panem prezidentem, není nic výjimečného. Já o ni žádám téměř každý týden.

Co konkrétně chcete s prezidentem v tomto ohledu probrat?

Není možné takovýmto způsobem říkat žerty. Některé bonmoty se říkat nedají. V zemi, ve které zmizelo několik desítek novinářů, byli zabiti, a je podezření, že byli nepohodlní režimu, se zkrátka takto žertovat nedá. Třeba proto, že v té zemi stále jsou pozůstalí po těch mrtvých, kteří dodnes musí mít hrozný pocit a třeba se stále těžko domáhají spravedlnosti. To jsou věci, které jsou strašně vážné a musíme je respektovat.

Ta věta ale zazněla v neoficiálním rozhovoru obou prezidentů a byla zachycená jen náhodou.

V Rusku je podle mě něco takového nemožné jako žert. A připadá mi jako chyba, pokud to zaznělo. I když to třeba nebylo míněné tak, že to má někde zaznít. Ale na to se musí dávat pozor. A mně se to nelíbí také proto, že se to kombinuje s jinými věcmi.

S jakými věcmi?

Na ten výrok prezidenta Zemana o novinářích se mě teď ptali kolegové v Nikósii (během návštěvy Kypru, pozn. red.). A bylo vidět, že ani nechtějí vysvětlení. Že spíš cítí potřebu mi říct, že se to nedělá. Další věcí je kauza ministra financí Andreje Babiše. U politika, který sliboval, že bude dělat mezi sebou a svými médii bariéru, to vypadá, že to bylo úplně naopak. Že se naopak scházel s novináři proto, aby jim říkal, kdy má co vyjít. A to je také velice vážná věc. Navíc už se o ní ví i v zahraničí.

Podle zákona lex Babiš ale šéf hnutí ANO převedl svůj majetek včetně vydavatelství Mafra na svěřenský fond.

Není ale vůbec jistota, jestli je svěřenský fond dostatečnou formou ochrany. Jsou o tom pochyby, a navíc se ukázalo, že to spíš nefunguje, oddělení médií a politiky. A do toho vstoupila i další věc, že paní vrchní státní zástupkyně vydala pokyn, aby se neuveřejňovaly určité články nebo aby se stahovaly. V řádu týdne se odehrály tři vážné události, které poškozují dobré jméno Česka. Protože v oblasti médií má ve světě opravdu dobré jméno.

To, že svěřenský fond není dostatečným opatřením, je širší postoj v české politice? Nebo v sociální demokracii?

Zatím jsem zjistil, že takové pochyby existují v zahraničí. Protože tam není jistota, že taková forma skutečně odstavuje toho dotyčného od vlivu na ta média. Zvlášť když tam má nějaké příbuzné. A protože Andrej Babiš dostatečně neobjasnil věci, které zazněly na těch páscích (tajné nahrávky Andreje Babiše a bývalého redaktora MF Dnes Marka Přibila, pozn. red.), tak to vypadá, že systém oddělení nefunguje a on tam ten vliv stále má.

Česká média mají ve světě dobré jméno?

Ano a já jsem toho také často využíval. Na celé řadě jednání v zahraničí, kde se jednalo o médiích, jsem vystupoval. Protože všichni cítili, že Česko má právo mluvit. Neříkám, že je tu všechno dokonalé, ale byli jsme vnímáni jako země, která se o tyto věci stará a třeba úroveň veřejných médií je slušná.

A jak podle vás tyto události tuto pověst kazí?

Dobrá pověst se sice nedá zničit takto rychle, ale pokud tak budeme pokračovat, mohli bychom se divit. Je to hazardování a něco, co si nemůžeme dovolit. Tyto věci se teď ve světě řeší a my se tím dostáváme do hledáčku světového zájmu.