Česká televize tento týden začíná natáčet pořad pro děti nazvaný Hudební perličky Pavla Šporcla. Populární houslista v šestnácti dílech jednoduchou formou představí známé melodie klasického žánru i jejich skladatele.

Pořad s krátkými animacemi propojí hrané melodie a zajímavosti o konkrétní skladbě a jejím autorovi.

„Mnoho mladých lidí přichází na to, že klasická hudba není výhradně vážná, ale že je plná pozitivních emocí. Mnohdy je překážkou pouze fakt, že zatím neměli příležitost se s touto hudbou setkat, nebo je odradily posluchačsky náročné kusy,“ říká o chystaném pořadu Šporcl.

Houslista je nositelem významných ocenění, koncertuje po celém světě, spolupracoval s mnoha významnými orchestry. Snaží se klasickou hudbu přiblížit co nejširšímu publiku.

Šporcl často vystupuje na výchovných koncertech pro školy, které mají díky jeho podání mezi mladými lidmi mimořádný ohlas. Od roku 2011 se také věnuje pedagogické činnosti. Vyučuje hru na housle na hudební fakultě AMU v Praze.

„V Hudebních perličkách se pokaždé zaměřím na jednoho skladatele a jeho vybranou známou melodii. Lehkou formou se tak diváci budou moci dozvědět nejen důležitá fakta, ale i třeba úsměvné historky ze života mistra,“ říká o projektu s Českou televizí.

V pětiminutových dílech bude hrát Pavel Šporcl nejen na housle, ale také na klavír a někdy dokonce zazpívá. Celou sérii zakončí skladba od Františka Jana Škroupa a Josefa Kajetána Tyla – tedy česká hymna.

Hudební perličky Pavla Šporcla začne Česká televize vysílat od září.