Film Europe jako první východoevropská filmová stanice expandovala v úterý do západní Evropy. Česko-slovenská distribuční společnost se tak snaží dostát svému jménu nejen nabídkou festivalově úspěšných titulů evropské kinematografie. Její televizní kanál Film Europe Channel si nyní mohou naladit i diváci v Nizozemsku a Belgii, konkrétně v nabídce televizních platforem Canal Digitaal a TV Vlaanderen, spadajících pod společnost M7 Group.

"Má to logiku," vysvětluje prezident Film Europe Ivan Hronec, proč právě tyto dvě země. "Skylink je součástí M7 Group, která vysílá po celé Evropě. S návrhem rozšířit nabídku do Beneluxu přišla ona, je ekonomické vysílat ve více teritoriích."

Kanál, který lze v Česku a na Slovensku sledovat prostřednictvím satelitní platformy Skylink, divákům nabízí evropské žánrové filmy i snímky z evropských festivalů v Benátkách, Berlíně a Cannes.

Vedle skandinávských kriminálek či italských komedií Film Europe Channel nabízí například italský oscarový snímek Velká nádhera režiséra Paola Sorrentina či vítězné tituly minulých ročníků festivalu v Cannes: film Dheepan Francouze Jacquese Audiarda a francouzské lesbické drama Život Adéle od Abdellatifa Kechicheho.

A nabídka této čistě na filmy zaměřené televize se možná bude šířit dál. "Po analytické úvaze, že evropská teritoria se dělí na dabingová jako Německo, Francie, Anglie a částečně i Itálie, a na titulková jako právě Benelux, se jako další vhodná destinace jeví Skandinávie," popisuje možný budoucí rozvoj a vysvětluje, že investovat do dabingu není zatím ekonomicky schůdné.

"Skandinávské země jsou na titulky zvyklé a v jejich televizích se dosud nehrálo 30 či 40 procent současných evropských festivalových filmů, které my nabízíme," rozvádí Hronec, proč je Skandinávie vhodným trhem.

Rozšíření vidí jako možné v horizontu dvou či tří let.

Podle prezidenta Film Europe Hronce jde o první příklad expanze východoevropské filmové stanice do západní Evropy. A domnívá se, že ani teritoria uvyklá na dabing jako Německo nemusí být vůči kvalitní titulkované filmové tvorbě rezistentní.

„Internetové televize Netflix a Amazon v Evropě vytváří novou generaci diváků, která je nakloněna titulkům a zároveň si myslím, že právě jí je naše filmová nabídka blízká,“ uvádí Hronec, jehož Film Europe Channel nabízí filmy též na internetu jako takzvané Video on Demand.

Nabídku jejich filmů na internetu tak Hronec vidí i jako alternativu k větším, ale často „nekurátorovaným a nepřehledným gigantickým VOD platformám“.