Bývalý izraelský premiér Ehud Olmert byl předčasně propuštěn z vězení, kde si od loňského února odpykával sedmadvacetiměsíční trest za korupci a bránění justici. Informovaly o tom zahraniční tiskové agentury.

Izraelská ministryně spravedlnosti Ajelet Šakedová propuštění Olmerta uvítala a v rozhovoru pro vojenský rozhlas Army Radio řekla, že si expremiér propuštění zasloužil, "protože jeho kázeň ve vězení byla velmi dobrá".

Jedenasedmdesátiletý Olmert, který byl premiérem od roku 2006 do roku 2009, se původně měl dostat na svobodu v létě příštího roku. O zkrácení pobytu za mřížemi tento týden rozhodla izraelská vězeňská služba.

Vězeňská služba své rozhodnutí zdůvodnila tím, že Olmert, který byl v červnu krátce hospitalizován v nemocnici poté, co si stěžoval na bolest na hrudníku, si už odpykal větší část trestu a nebyl odsouzen za násilný trestný čin. Úřady však dále uvedly, že Olmert bude muset po propuštění několik měsíců vykonávat veřejně prospěšné práce a hlásit se na policii dvakrát měsíčně. Rovněž nesmí poskytovat rozhovory médiím a opustit Izrael. Prezident Reuven Rivlin má však pravomoci tyto podmínky propuštění zrušit.

Olmert byl v roce 2014 odsouzen za přijetí úplatků v aféře zvané Holyland, která se týkala stavebních projektů v Jeruzalémě z doby, kdy byl Olmert jeho starostou (1993–2003). Trest dostal i za úplatky od amerického podnikatele Morrise Talanského a za bránění spravedlnosti.

Ačkoliv byl Olmert dlouho zastáncem izraelské pravicové politiky, před více než deseti lety své stanovisko změnil a zaujal vůči Palestincům smířlivější postoj, píše AP. Hrál například zásadní roli ve stažení izraelských sil z Pásma Gazy v roce 2005. V lednu 2006 se poté, co někdejší izraelský premiér Ariel Šaron prodělal vážnou mozkovou příhodu, stal premiérem. Během doby, kdy byl premiérem, se nezdráhal zapojit do tabuizovaných debat. Varoval například, že pokud bude izraelská politika vůči Palestincům pokračovat ve stejném duchu, bude se podobat někdejšímu jihoafrickému režimu apartheidu. Olmert byl rovněž ochoten v rámci mírové dohody přiznat Palestincům část Jeruzaléma. Nakonec však kvůli korupčnímu skandálu, který provázel jeho vládu, rezignoval.