Mladé režiséry z celé Evropy na karlovarském festivalu představuje sekce zvaná První podání. Mezi desítkou studentů a absolventů, kteří zde uvádí svá díla, je také režisér a student pražské FAMU Damián Vondrášek s krátkým snímkem Vězení.

"Natočil jsem ho ve druhém ročníku, vyprávím v něm jeden den člověka stojícího před velkým rozhodnutím," řekl Vondrášek.

Za intimní sociální drama o různých podobách uvěznění byl nominován na cenu Magnesia za nejlepší studentský film, udílenou v rámci Českého lva.

Hrdinou příběhu je nezaměstnaný učitel, který se uchází o pozici vězeňského vychovatele. Poznává prostředí jednotlivých oddělení a celého systému. Ve vyhrocené chvíli potkává svého tchána, který tu zastává vysokou funkci. Jejich složitý vztah se tak ještě více odráží na atmosféře u rodinné večeře.

"Jde o dilema, kdy má možnost přijmout práci ve vězení poté, co ztratil práci ve školství, ale zároveň to není jednoduché, protože práce ho zaskočí, neodpovídá jeho povaze a hodnotám," vysvětlil Vondrášek.

Na začátku prý jen měl nápad, po kterém následovala spousta rešerší. "Byl jsem v několika věznicích na návštěvách a během prohlídek jsem tam potkal člověka, který naprosto odpovídá tomu, o čem ten film je. Zpětně se tak potvrdila autentičnost příběhu," dodal.

Vondráček oceňuje, že díky možnosti představit film na karlovarském festivalu si ho mohou všimnout zástupci dalších přehlídek. "Zatím čekám, ale už teď jsem rád, co všechno se podařilo," dodal student třetího ročníku FAMU, který nyní připravuje svůj bakalářský projekt.

Sekce První podání, podporovaná evropskou organizací European Film Promotion, do centra pozornosti staví výjimečné mladé režiséry. Finální výběr ze šestadvaceti nominovaných byl dílem uměleckého ředitele MFF v Karlových Varech Karla Ocha a programové koordinátorky Anny Purkrábkové.

Loni do tohoto výběru České filmové centrum úspěšně poslalo krátký hraný snímek Ondřeje Hudečka Furiant o Ladislavu Stroupežnickém.

Sekce První podání předloni po 17 letech nahradila úspěšnou sekci Variety Critics' Choice. Prvořadým kritériem výběru je umělecká a obsahová kvalita. Platformu podporuje program Kreativní Evropa – Media a konkrétní členové European Film Promotion.

Letošním mentorem mladých filmařů v Karlových Varech je uznávaný kanadský režisér Denis Côté.

„V sekci je nás deset z různých zemí v Evropy a v rámci festivalu máme každodenní program, je to kombinace různých masterclass a setkání s profesionály. Můžeme si mezi sebou sdělit zkušenosti, jak to funguje v různých zemích a na různých školách,“ popsal Vondrášek sekci karlovarského festivalu v pondělním Studiu ČT24.

„Je zajímavé slyšet jejich zkušenosti, protože jsou o mnoho let před námi. Sám jsem ve fázi, kdy se rozkoukávám, takže je pro mě zajímavé slyšet různé varianty, jak lidi dopadli s tím, o co se snažili,“ dodal.

Damián Vondrášek se narodil roku 1991. Filmy začal točit už před nástupem na FAMU. Jeho krátký snímek Venku pršelo z roku 2014 byl uveden na 10. ročníku Festivalu krátkých filmů Praha, za film Spolu o rok později získal cenu za nejlepší režii na Famufestu.

„Snažím se filmy psát sám, ale je to náročná činnost. Mám radost, že se mi momentálně daří nacházet scenáristy, se kterými své práce konzultuji. To je pro mě teď největší úleva,“ dodal Vondrášek v televizním rozhovoru.