Britský spisovatel Ben Aaronovitch, autor knižní řady Řeky Londýna, je hrdý na britský humor, kterým oplývají jeho díla.

Podle něj je specifický druhu humoru ze strany Britů určitou mentální obranou. „Máme rádi promyšlené slovní hříčky i Mr. Beana, jehož vtip je postavený na grotesce,“ říká.

„Velká Británie je země, kde se může v jeden okamžik sejít zábava Monty Python a Benny Hill, jehož humor rozhodně nebyl sofistikovaný. Je to proto, že Britové nesnášejí řeči o svých pocitech, a proto si ze všeho a za všech okolností dělají legraci. Zatímco třeba Francouzi a Němci jsou vtipní jen ve chvílích, kdy mají pocit, že se to hodí," tvrdí Aaronovitch.

Ten v pátek ve 13:30 hodin vystoupí na Kosmas/Argo stage debatního fóra Meltingpot, které se koná při festivalu Colours of Ostrava.

Hrdinou Aaronovitchových příběhů, řazených do žánru městské fantasy, je zmatkář a nešika Peter Grant.

Po dokončení výcviku u londýnské policie se seznámí s inspektorem Nightingalem, posledním anglickým čarodějem. Ten Peterovi nejen pomůže v policejní kariéře, ale vezme ho i do učení.

Aaronovitchovy knihy někdy bývají zmiňovány v souvislosti s příběhy Harryho Pottera.

"Nevím, co na to Joanne Rowlingová, ale mně to nevadí. Cokoliv pomůže prodat mé knihy, je dobré. Kdybych napsal své knihy o třicet let dříve, tak by zase říkali, že je to něco jako Tolkienův Gandalf," prohlásil.

Úspěšný autor tvrdí, že na debatní fórum do Ostravy přijede bez plánu. "Tyhle diskuse miluju, ale zjistil jsem, že nemá cenu se na ně připravovat. Jenom se trochu bojím toho, že Češi příliš nepokládají otázky, ale já je z nich nějak vyždímu," konstatoval.

Ještě před svojí literární kariérou Aaronovitch napsal dvě řady televizního seriálu BBC Doctor Who, jednu epizodu seriálu Casualty a autorsky se podílel na sci-fi Jupiter Moon.

"Už od svých třiadvaceti let, kdy jsem pracoval na seriálu Doctor Who, jsem chtěl psát knihy. Ale nemám žádný talent a nesnáším fyzickou práci. A na dobře placenou práci bez fyzické námahy nemám dostatečné vzdělání,“ říká.

„Psát knihy byl způsob, jak vydělat peníze bez těžké práce. Když je člověk dostatečně pilný, psát na určité úrovni se naučí," dodává londýnský rodák, který vystudoval střední školu v Holowayi.

V Česku od roku 2015 vyšly příběhy Petera Granta zvané Řeky Londýna, Měsíc nad Soho, Šepot podzemí, Prokleté domovy a komiks Čarojízda.

Prvního dílu Řeky Londýna se v Česku prodalo téměř 10 tisíc výtisků. Žádný příběh zatím nebyl zfilmován.

"Ve výhledu je nabídka jedné televizní společnosti, která se chystá udělat seriál. Všechno to jsou ale předběžná jednání a vzhledem k tomu, že mám s televizí dostatečné zkušenosti, vím, že to nemusí být hned nebo k tomu nemusí vůbec dojít. Takže jsem v klidu," dodává spisovatel.