Finanční situace britských domácností se v červenci zhoršila nejrychlejším tempem za tři roky. Domácnosti si nemohou dovolit velké nákupy, jako je osobní automobil, dovolená či domácí přístroje. Ukázaly to údaje konzultační společnosti IHS Markit, o kterých v pondělí informovala agentura Reuters.

Index finanční situace domácností v červenci klesl na 41,8 bodu z červnových 43,7 bodu a byl nejníže od července 2014. Potvrdil se tím trend rychlejšího růstu inflace než platů. Jak uvedl ekonom společnosti Tim Moore, obavy o budoucí příjmy a napjaté rozpočty domácností se už začaly přenášet na vzorce spotřebitelských výdajů. Ochota domácností k velkým nákupům klesla na nejnižší úroveň od prosince 2013.

Růst spotřebitelských cen v Británii se nyní blíží třem procentům a je nejvyšší téměř za čtyři roky. Roční nárůst mezd je přitom pod dvěma procenty. Moore nicméně podotýká, že v červnu se inflační tlaky zmírnily. Spotřebitelské ceny stouply meziročně o 2,6 procenta poté, co v květnu vylétly téměř na čtyřleté maximum 2,7 procenta.

Prudký vzestup inflace Británie pociťuje od loňského referenda o vystoupení země z Evropské unie a jeho rychlost v letošním roce překvapila i centrální banku. Podle její nejnovější předpovědi by vzestupný trend měl vyvrcholit letos na úrovni 2,8 procenta, zatímco většina ekonomů očekává minimálně 3,0 procenta.

Centrální banka se prozatím rozhodla na letošní vývoj nereagovat zvýšením úrokových sazeb, nicméně na červnovém zasedání měnový výbor už nebyl jednotný a tři členové pro zvýšení úroků hlasovali. Výbor se příště sejde 3. srpna.