Švédský premiér Stefan Löfven v pondělí potvrdil, že jeho vláda začala s vyšetřováním bezpečnostního pochybení z roku 2015, díky kterému měli čeští pracovníci společnosti IBM přístup ke dvěma tajným švédským policejním databázím. 

O případu, který vyvolal na švédské politické scéně ostré debaty, v úterý jedná i justiční výbor švédského parlamentu. Opozice do budoucna nevylučuje ani hlasování o nedůvěře vládě.

"To, co se stalo v dopravním podniku, byla katastrofa. Je to extrémně závažné. Vystavilo to Švédsko i švédské občany riziku," cituje z Löfvenova pondělního vystoupení server Financial Times.

Premiér tvrdí, že on sám se o pochybení, kvůli kterému mohlo teoreticky dojít k úniku důvěrných informací, dozvěděl až v lednu tohoto roku. Jeho ministryně dopravy Anna Johanssonová, která byla za celý případ zodpovědná, mu prý informace dříve nesdělila.

Johanssonová se ale brání tím, že ani ona o tom neměla tušení. Švédské tiskové agentuře TT řekla, že její bývalý tajemník ji samotnou neinformoval, přestože o kauze údajně věděl už od začátku roku 2016. Podle několika švédských médií měli informacemi nejpozději od loňského roku disponovat také švédský ministr obrany Peter Hultqvist a ministr vnitra Anders Ygeman.

Löfven v pondělí na tiskové konferenci řekl, že vláda už začala s vyšetřováním, a slíbil, že zpřísní zákony pro manipulování s citlivými daty.

Žádné ministry ale vyhodit neplánuje. "Mám v ně plnou důvěru," dodal premiér.

"Vláda vyměnila vedení úřadu a zajistila, aby další příslušné úřady přijaly opatření, která zhoubné dopady zmírní," napsal pak premiér v pondělním písemném prohlášení.

Tajné informace putovaly do Česka a Srbska

Společnost IBM v dubnu 2015 od švédské dopravní správy Transportstyrelsen převzala správu počítačových sítí. Šlo o úsporné opatření.

Předání se však uskutečnilo pod časovým tlakem, neboť původní švédský správce již začal propouštět zaměstnance.

Tehdejší šéfka Transportstyrelsenu Maria Agrenová proto rozhodla o vynechání obvyklých bezpečnostních postupů. Letos v lednu byla kvůli skandálu propuštěna a po vyšetřování švédské tajné policie Säpo dostala pokutu 70 tisíc švédských korun (190 tisíc korun).

Právě kvůli bezpečnostním pochybením měla trojice českých pracovníků společnosti IBM přístup ke dvěma švédským tajným policejním databázím.

Jedna z databází shromažďovala kriminální záznamy. Druhou tvořil seznam podezřelých, kteří v mnoha případech ještě nevěděli, že jsou předmětem vyšetřování.

Bezpečnostní experti tvrdí, že díky přístupu do databází technici bez bezpečnostní prověrky mohli, pokud by chtěli, veškerá data libovolně měnit či mazat. Poukazují také na to, že zájem o uložené údaje by mohl mít organizovaný zločin a také cizí státy.

Vedle Čechů měli získat přístup do citlivých částí švédských sítí i srbští počítačoví technici.

Ti konkrétně podle švédského deníku Dagens Nyheter mohli přes zabezpečenou švédskou vládní síť sledovat komunikaci mezi dopravní správou a 34 dalšími švédskými vládními agenturami.

Případ může ohrozit celou vládu

Opoziční strany označily současnou vládu za neschopnou.

Annie Lööfová, předsedkyně opoziční Strany středu, v neděli na svém Twitteru sdělila, že nevylučuje ani hlasování o nedůvěře.

Ministryně dopravy Anna Johanssonová si kritiku vysloužila i od svých spolustraníků.

"Fakt, že sám ministr neví o tom, co se děje na jeho úřadech, nepůsobí vůbec důvěryhodně," řekl agentuře TT Jonas Sjostedt, předseda vládnoucí Levicové strany.

Ostatní mlčí

Technologická společnost IBM se odmítla k případu vyjadřovat. Pouze sdělila, že nikdy nekonzultovala své problémy s klienty veřejně.

Švédská armáda k případu uvedla, že žádné důležité informace nebyly zasaženy. Bezpečnostní policie dodala, že situace byla vážná, ale zvladatelná.

Nový generální ředitel švédské dopravní správy Jonas Bjefvenstam, který v lednu nahradil Agrenovou, možný únik dat označil za nepřijatelný. Podle něj se však žádné důvěrné informace na veřejnost nedostaly. Více se k případu nevyjádřil.