Známý britský festival klasické hudby BBC Proms se ocitl v centru kontroverze kolem brexitu. Někteří diváci museli po zásahu pořadatelů stáhnout vlajky Evropské unie, napsal britský list London Evening Standard.

Letní festival BBC Proms je známý neformální atmosférou i tradicí vlajek, jimiž diváci od 50. let minulého století mávají zejména při závěrečném koncertu.

Tentokrát se incident konal nikoliv při závěrečném večeru, nýbrž během vystoupení BBC National Orchestra of Wales. Stoupenci členství Velké Británie v Evropské unii před koncertem rozdávali až 2500 vlajek Evropské unie, jež pak někteří návštěvníci chtěli při koncertu využít, uvedl britský deník.

"Někdo k nám přišel a řekl, že tam ty vlajky nemůžeme dát," řekla listu Fiona Swannová, návštěvnice nedělního koncertu v koncertní síni Royal Albert Hall. "Oznámili, že to není povolené. Řekla jsem: to je zvláštní, protože vlajky jsou na Proms velká tradice. On mi odpověděl: Ne tyhle vlajky,“ dodala divačka, která se hlásí k odpůrcům brexitu.

Koncertní síň a stanice BBC následně uvedly, že vlajky byl odstraněny, protože rušily publikum a účinkující.

"Vlajky jsou povoleny, ale jde nám především o hladký průběh festivalu," stojí v prohlášení BBC. "V tomto případě několik málo lidí s velkými vlajkami v přední části sálu rušilo publikum a účinkující. Personál proto zasáhl stejně, jako by to udělal v případě každého jiného vyrušení v sále."

K incidentu došlo při koncertu BBC National Orchestra of Wales pod taktovkou hostující čínské dirigentky Sien Čang. Na programu byla i evropská hymna Óda na radost, jež je poslední větou Beethovenovy Deváté symfonie.

Britské rozhodnutí odejít z Evropské unie se na festivalu odrazilo i jinde. Například německý klavírista Igor Levit měl při úvodním koncertu na klopě odznak Evropské unie a jako přídavek rovněž zahrál Ódu na radost.

Následujícího dne izraelský dirigent Daniel Barenboim při uvedení děl anglického skladatele Edwarda Elgara vyzval k evropské jednotě a varoval před riziky nacionalismu a "tendencím k izolacionismu". Prohlásil, že Elgarova hudba je nejlepší odpovědí na brexit, neboť komponista byl panevropským autorem.

Nedělní zásah pořadatelů na BBC Proms uvítal Nigel Farage, bývalý šéf Strany nezávislosti Spojeného království, známé pod zkratkou UKIP, která brexit silně prosazovala.

Farage odkaz na článek z London Evening Standardu retweetoval s poznámkou: "Bylo načase!"

Přehlídka BBC Proms vyvrcholí 9. září závěrečným koncertem, ve druhé části zazní anglické vlastenecké písně.

Neformálně oblečení diváci v parteru během závěrečného večera tradičně mávají nad hlavou vlajkami a vlaječkami. Ve velké většině jsou britské, ale obvykle je doplňuje mnoho dalších – anglické, skotské, velšské, americké, japonské, irské či evropské.

V dobách, kdy byl šéfdirigentem orchestru BBC dnes již nežijící Jiří Bělohlávek, se v publiku objevovaly též české zástavy.

Aktivista za setrvání Velké Británie v Evropské unii Peter Cook, který vlajky EU rozdával před nedělním koncertem, řekl, že totéž hodlá udělat před závěrečným koncertem 9. září. Ten letos diriguje také v Česku známý Sakari Oramo, Bělohlávkův nástupce u BBC Symphony Orchestra. Sólistkou večera bude mezzosopranistka Christine Riceová.

Při loňském závěrečném koncertu, který se uskutečnil jen pár měsíců po referendu o brexitu, byla nad hlavami diváků řada vlajek EU.

Na festivalu BBC Proms koncem srpna vystoupí také český dirigent Jakub Hrůša, jenž se na podzim stane hostujícím dirigentem londýnského Philharmonia Orchestra. Hrůša v sálu Royal Albert Hall kromě děl Antonína Dvořáka, Bohuslava Martinů, Leoše Janáčka a Josefa Suka uvede také dvě části Smetanovy Mé vlasti, a dokonce husitský chorál Kdož jsú Boží bojovníci.

"Tématem letošních BBC Proms je hudba reformace, tak jsem svůj debut hudebně zaměřil na husitské hnutí, českou formu reformace," vysvětlil dirigent v červnu pro Hospodářské noviny.