Na obrazovku České televize se přespříští pondělí 28. srpna vrátí seriál Život a doba soudce A.K. v hlavní roli s Davidem Švehlíkem. Na třinácti nových dílech druhé řady se podíleli režiséři Robert Sedláček, Bohdan Sláma, Radim Špaček a Petr Marek.

Od dob první řady byl hrdina seriálu, soudce Adam Klos hraný Švehlíkem, přeložen do oboru trestního práva. V nové řadě bude řešit nejzávažnější trestné činy a problematické kauzy.

"Tohle sice vypadá, že to bude velkofilm, ale zase půjde o komorní přemýšlení v soudní síni, trápení se soudce nad jeho verdiktem," uvedl v pořadu Události v kultuře ČT režisér Robert Sedláček.

"Rozdíl je, že náš soudce byl přeložen na trestní soud, rozhoduje o vině a trestu v případě vražd, zabití. Řešíme silniční vybržďování, útěk zamilovaného páru z vězení," řekl Sedláček v narážce na epizodu, v níž zamilovaná žena z Plzně vojenské eskortě během lékařské prohlídky unese svého vězněného muže.

"Takový pořad nemůžete mít doma jako kulisu. Proto jsem překvapený, že jsme v první sérii měli pravidelně tři čtvrtě milionu diváků na seriál, který není dynamický ani akční, ale hloubavý," tvrdí režisér Sedláček. 

"Zjištění, že i hloubavý formát v dnešní rozblikané době může v televizi uspět, pro mě bylo motivací, abych usiloval o druhou řadu," dodal.

Tvůrci druhé řady seriálu se ve většině případů inspirovali skutečnými zločiny, které ve své době často vzbuzovaly velký zájem veřejnosti.

"Jde o podobnost základního motivu. Naše případy jsou fabulované fikce, ale postupy a rozhodnutí soudu by měly odrážet realitu," uvedl kreativní producent Jan Lekeš.

V každé epizodě se divák nejprve dozví, co se v daném případu skutečně stalo. Pak má možnost sledovat, jak je u následného soudu vše relativizováno a zamlžováno.

"Divák je vlastně chytřejší a informovanější než soudce a myslím, že se tak může lépe ztotožňovat s dilematem rozhodování," podotkl režisér Bohdan Sláma.

Podle dalšího z režisérů Radima Špačka seriál ukazuje, jak obtížné je hledat pravdu a jak důležité je nad vším pochybovat. Na jedné straně v příbězích stojí státní zástupce rozebírající s policisty důkazy, návrh trestu či slabá místa obhajoby. Na druhé straně právníci s obžalovaným rekapitulují vlastní strategii a hledají trhliny v obžalobě.

"Jsem občanka, která si přeje, aby bylo právo slepé, a to má v praxi symbolizovat rovnost práva bez ohledu na společenské zařazení žalobce i žalovaného," konstatovala Daniela Kolářová, která v seriálu ztvárnila matku soudce Adama Klose.

"Nezávislé soudy mají na zemi zastupovat mravní kodex společnosti proti nemravnému chování či jednání lidí. Je to velmi prestižní a zároveň nesmírně zodpovědná profese," dodala.