Tajemný singl nazvaný Průvan v hlavě, kterému kromě hlasu dominují nejrůznější elektronické zvuky a příčná flétna, uvádí stejnojmennou novou desku zpěvačky a herečky Moniky Načevy.

Opět se na ní nacházejí zhudebněné básně Sylvy Fischerové, jež debutovala v roce 1986 sbírkou Chvění závodních koní.

"Básnické texty Sylvy Fischerové jsou pro mě rovnocenným pokračováním zhudebňování silných básní po dlouholeté spolupráci s Jáchymem Topolem. Cítím stejně silné propojení," říká zpěvačka o albu, které na webu začala prodávat toto pondělí.

V digitální podobě stojí 7 eur, koncem září bude k dispozici také LP za 15 eur.

První singl Načeva zpívá svým typickým klidným altem.

O elektronickou vrstvu nahrávky se postaral zpěvaččin dlouholetý spolupracovník DJ Five. Přes něj se Načeva seznámila se slovenským tvůrcem beatů Valérem Smutkem alias Tentatem, jenž se inspiruje zvukovými efekty a sound designem.

Také beatmaker Tentato se podílel na desce, kterou Načeva pokřtí v pátek 29. září v Anežském klášteře v Praze. Kmotrem alba, jehož obal namaloval výtvarník Josef Bolf, bude historik umění Otto M. Urban.

Před Načevou vystoupí elektronické duo BA:ZEL.

Monika Načeva debutovala roku 1994 albem Možnosti tu sou…, které vzniklo v produkci Michala Pavlíčka. Píseň Udržuj svou ledničku plnou podle básně Jáchyma Topola se tehdy stala hitem.

Následovaly experimentálnější nahrávky Nebe je rudý a Mimoid a Fontanela.

Na desce Mami v roce 2007 se Načeva poprvé sešla s DJ Fivem. Společně dali dohromady kolekci melodií a beatů z knihovny různých elektronických producentů, které doprovodily texty Jáchyma Topola a kytaru Michala Pavlíčka.

Na sedm let staré nahrávce The Sick Rose zpěvačka spolupracovala s anglickým elektronickým producentem Timem Wrightem, na o tři roky mladším albu Milostný slabiky se sešla nejen s bluesovým kytaristou Justinem Lavashem, ale také s básnířkou Sylvou Fischerovou.

„Ambice desky jsou vysoké, pokusit se zhudebnit slova, která jsou pro svoji všeobecnou známost téměř součástí kolektivního vědomí, je vždy výzva. Načeva ale jako by tušila, že tento úkol není snadný, a samotným nazýváním desky poezií a zdůrazňováním důležitosti textů se snaží odjímat pozornost posluchače od hudební složky alba The Sick Rose,“ napsaly o desce Hospodářské noviny.

Loni Načeva opět s Michalem Pavlíčkem a za doprovodu smyčcového Pavel Bořkovec Quartetu vydala desku Na svahu, na niž nahrála koncertní verze svých starších písní.