Kanadská spisovatelka a aktivistka Margaret Atwoodová vystoupí 18. října na autorském večeru v pražské Knihovně Václava Havla. Ve večerních hodinách se uskuteční čtení z vybraných knih a diskuse.

Ještě předtím ve stejný den slavná autorka na Staroměstské radnici převezme mezinárodní Cenu Franze Kafky.

Bronzovou sošku Franze Kafky od Jaroslava Róny porota každoročně uděluje za umělecky výjimečnou literární tvorbu současného autora, jehož dílo oslovuje čtenáře bez ohledu na jejich původ, národnost a kulturu.

"Je to pro mě veliká pocta. Franz Kafka má pro mě zvláštní význam, protože jako vysokoškolačka jsem napsala první vážnou literární kritiku o jeho práci," vzkázala Atwoodová.

V případě Ceny Franze Kafky se bude jednat o její druhé významné ocenění během října. Spisovatelka také 15. října obdrží letošní Mírovou cenu německých knihkupců.

Sedmasedmdesátiletá Atwoodová podle německých knihkupců patří mezi nejvýznamnější vypravěčky naší doby a ve svém díle "stále znovu prokazuje svůj politický cit a vnímavost vůči nebezpečným skrytým tendencím a proudům".

Atwoodová, jejíž knihy byly přeloženy do více než 30 jazyků, je autorkou románů, povídek, esejů, divadelních her, filmových scénářů i knížek pro děti. Zabývá se společenskopolitickými otázkami i ekologií, zasazuje se například o ochranu ptáků.

Debutovala v roce 1969 románem Žena k nakousnutí, v roce 2000 za román Slepý vrah získala prestižní Man Bookerovu cenu. Loni obdržela PEN/Pinterovu cenu, která se v Británii uděluje za odvahu prosazovat svobodu slova.

Do češtiny byly přeloženy její beletristické knihy, například Muzeum zkamenělin, Přežívá nejsmutnější, Slepý vrah, Loupení jehňátek či povídkové soubory Modrovousovo vejce a Stan.

Zřejmě nejznámějším dílem je román z blízké budoucnosti Příběh služebnice, který byl zfilmován a nedávno také převeden do seriálové podoby.

Rodačka z Ottawy již českou metropoli navštívila dvakrát v rámci Festivalu spisovatelů Praha, naposledy v roce 2008.