Česko-slovenský finanční svět přišel o výraznou osobnost. V neděli ve věku 70 let zemřel po boji s vážnou nemocí slovenský podnikatel Peter Vajda, který za sebou zanechal stopu také v Česku. Jeho aktivity měly široký záběr, zakládal a vlastnil finanční, mediální, realitní, energetické společnosti a například také vinařství na Pálavě. "Odešel velký a zároveň nenápadný člověk," napsal Alexej Fulmek, generální ředitel vydavatelství Petit Press, které Vajda dříve vlastnil.

Vajda začal podnikat už krátce před revolucí, kdy založil první soukromou cestovní kancelář na Slovensku, která organizovala zájezdy do Itálie a na Kypr. Po pádu totality pak kvůli kupónové privatizaci spoluzaložil Prvú slovenskú investičnú spoločnosť. Díky vydělaným penězům v roce 1993 pomáhal financovat rozjezd deníku Sme.

Kvůli střetům s takřka autokratickou vládou Vladimíra Mečiara a jeho strany Hnutí za demokratické Slovensko přesunul miliardář jako mnozí jiní vlivní Slováci téměř všechny své aktivity do Česka. "Mečiarovci jej považovali za nepřítele a znemožňovali mu na Slovensku podnikat," napsal ve svém komentáři k Vajdově úmrtí Matúš Kostolný, bývalý šéfredaktor deníku Sme a nynější šéfredaktor Denniku N.

Vajda v Česku na začátku 90. let založil finanční skupinu Proxy Finance. Ta patřila, mimo jiné, mezi menšinové akcionáře již zkrachovalé banky IPB, ve které byl podnikatel od roku 1993 členem dozorčí rady.

Do skupiny Proxy Finance patří kromě zmíněné investiční společnosti také BH Securities, která byla jedním z prvních licencovaných obchodníků s cennými papíry v Čechách nebo moravské vinařství Sonberk, jehož vína vyhrávají ceny i na mezinárodních soutěžích a kde se mu podařilo propojit svět vinařství a moderní architektury.

Mimo to drží Proxy Finance podíly i v dalších firmách, například z oblasti nemovitostí, restrukturalizace podniků, sluneční energie. Skupina má také třetinový podíl ve výrobci technických tkanin Kordárna.

Peter Vajda byl ženatý, s manželkou, která je literární vědkyně, měl dvě děti a tři vnoučata.

Kultivovaná demokracie

V porovnání s dnešními miliardáři, kteří nákupy médií mnohdy sledují vlastní zájmy, Vajda dbal na jejich nezávislost a nezasahoval do jejich obsahu. V roce 1993 spoluzaložil společnost Petit Press, která vydává deník Sme. "Investoval do novin, aby mohl zachovat prostor pro svobodnou výměnu názorů," řekl o jeho působení Alexej Fulmek z Petit Press.

Noviny, které dnes ovládá skupina Penta, patřily v 90. letech mezi jedny z mála nezávislých médií na Slovensku a vadily tehdejším vládním elitám v čele s premiérem Mečiarem. Vajdovy mediální aktivity byly pro vládní stranu HZDS tak nepříjemné, že se pokusila prostřednictvím Ministerstva financí zlikvidovat podnikatelovu investiční společnost.

Podle Matúše Kostolného z Denniku N, Vajda toužil po kultivované demokracii a patřil k těm, kteří jsou přesvědčení, že její součástí musí být i nezávislá média.