První novinkou sezony pražského Divadla v Dlouhé bude groteska Arnošta Goldflama nazvaná U Hitlerů v kuchyni, kterou nastudoval režisér Jan Borna. Premiéra se uskuteční 4. prosince, přesně 80 let od chvíle, kdy se v objektu začalo hrát divadlo. Celý palác projde od příštího léta rekonstrukcí, která však nemá narušit divadelní provoz.

"Moje hra je inscenována už počtvrté, přičemž každé její uvedení bylo jiné. V brněnském HaDivadle se mi koncepce moc nelíbila, zatímco v pražském Kolowratu bylo scénické čtení dost vtipné a olomoucký projekt jsem zatím neviděl," řekl Goldflam na dnešní tiskové konferenci v Praze.

Podle svých slov je však s Bornovým pojetím, obohaceným o živě hrané operetní melodie, spokojen.

"Navíc se tam občas vmístím prostřednictvím svých autorských vstupů," prozradil Goldflam o inscenaci, v jejichž šesti povídkách ztvární titulní postavu pokaždé jiný herec, jednou i herečka Magdalena Zimová.

"Měl jsem chuť udělat představení, které by reagovalo na to, co se kolem nás děje. Proto jsem tuhletu grotesku použil jako očkování proti samozvaným vůdcům včetně neofašistických skupin. Je zapotřebí se jim vysmát a odhalit je v jejich zamindrákovanosti a hlouposti," řekl novinářům prostřednictvím telemostu osobně nepřítomný Borna.

Právě humor pokládá za to pravé očkování, které tato hnutí nenávidí. "Jsou totiž proti němu bezmocná, nemohou uřvat a umlátit vtip," podotkl.

Více herců, více ztvárnění

Obsazení šesti herci ocenil jeden z Hitlerových představitelů Miroslav Hanuš. "Kdyby ho ztvárnil jen jeden, nedošlo by k poznání, že to není jen o jednom člověku, ale o mnoha lidech, kteří jsou kolem nás," řekl.

"K hercům to však není pěkné," podotkl Goldflam s nadsázkou. "Vede je to k soutěživosti, kdo ho zahraje líp. A ne každá epizoda poskytuje stejnou příležitost, i když každá z šesti aktovek zobrazuje jednu nabubřelou vlastnost," dodal.

80 let Divadla v Dlouhé

Podle ředitelky divadla Daniely Šálkové připomene osmdesátiny divadelního provozu od 4. prosince výstava nazvaná Od Velké operety k Divadlu v Dlouhé. To zde sídlí 13 let. Předtím byl suterén budovy v letech 1929-1944 působištěm Velké operety.

V roce 1945 tu získal střechu nad hlavou Soubor mladých Jindřicha Honzla, přejmenovaný na Studio Národního divadla. O rok později tu sídlila Činohra 5. května a od roku 1946 byla scéna věnována souborům hrajícím pro děti a mládež.

V říjnu 1953 byl prostor přejmenován na Divadlo Jiřího Wolkera, po listopadu 1989 na Divadlo na Starém Městě. Od roku 1996 tu působí soubor Divadla v Dlouhé.

Rekonstrukce neohrozí divadlo

Nový majitel objektu, developerská společnost FIM Group, zde v létě 2010 zahájí rekonstrukci. "Chce ukázat památkově chráněný objekt v jeho někdejší kráse, zachovat původní architekturu a vrátit mu funkci moderního městského paláce s pasáží, 57 byty, divadlem i suterénními garážemi," řekla novinářům manažerka společnosti Patricie Noemi Auš.

Podle Šálkové se rekonstrukce divadla nedotkne, prošlo jí totiž po záplavách v roce 2003 během následujícího roku. "O dalším prodloužení nájemní smlouvy, která vyprší 31. července 2012, se jedná," řekla ředitelka ČTK. Zda bude v tomto prostoru zachována divadelní činnost i po tomto termínu, závisí na tom, zda dojde ke shodě na výši nájmu.