Herečka Vlasta Chramostová věnovala Národnímu divadlu v Praze (ND) svůj archiv. "Především jde o fotografie, jichž je na tři a půl tisíce. Jde o největší dar, který jsme v novodobé historii dostali," řekla ČTK vedoucí archivu české první scény Zdena Benešová.

Podle ní jsou podobné ucelené soubory výjimečné; připomněla například pozůstalost po Jaroslavu Průchovi, kterou předala Jiřina Petrovická.

Archiv Vlasty Chramostové obsahuje materiály ke všem etapám jejího života. Nejrozsáhlejší je soubor fotografií obsahující 1591 civilních snímků herečky a jejích přátel. Například Stanislava Miloty, Václava Havla, Pavla Kohouta, Františka Pavlíčka, Jaroslava Seiferta, Jana Wericha a mnoha dalších kolegů.

Fotografie jsou jednak portrétní, jednak dokumentují různé okamžiky soukromého i veřejného života.

Divadelních fotografií je 1617, zachycují všechny etapy uměleckého života této herečky včetně éry bytového divadla v období totality. Komplety těchto snímků patří mezi ty nejcennější.

"Připočteme-li k těmto záběrům ještě snímky z filmových a televizních rolí, dojdeme k číslu téměř 3400 kusů - o tolik se rozrostl archiv české první scény," uvedla Benešová.

Další cennou složkou jsou podle ní výstřižky, korespondence (většinou dopisy od hereckých kolegů a diváků), vzácné texty televizního pořadu Psychminutky, na kterém tato herečka v roce 1965 i autorsky spolupracovala, a textové materiály z působení v Divadle Za branou.

Obraz doby

Jsou tu i různé materiály z filmových festivalů, kterých se zúčastnila - a v neposlední řadě 88 divadelních textů a filmových a televizních scénářů, které obohatí archivní knihovnu.

"Archiv Vlasty Chramostové nejenom bohatě mapuje její umělecký i soukromý život, ale zároveň dokumentuje život společnosti od 40. let minulého století do současnosti. Jeho největší hodnota je právě v jeho bohatosti a komplexnosti," dodala Benešová, podle níž se tato akvizice zpracovávala téměř čtvrt roku.

Archiv české první scény shromažďuje kromě not veškerou dokumentaci umělecké činnosti. Spravuje velké množství textového materiálu o jednotlivých inscenacích i osobnostech - výstřižky, programy, plakáty, statisíce fotografií z inscenací včetně civilních a tisíce scénografických a kostýmních návrhů.

Digitalizovaný archiv

Mezi jejich autory jsou Jan Zrzavý, Josef Lada, Josef Čapek, Jan Wenig, František Kysela a Jan Skalický. Z pozůstalostí archiv opatruje například připomínky na Ladislava Peška, Ladislava Boháče a Marcela Pokorného. Součástí archivu je veřejná knihovna, která se specializuje na divadelní texty, divadelní a uměnovědnou literaturu - čítá zhruba 37.000 svazků.

"Poskytujeme služby nejen divadlu, ale i veřejnosti. Máme dva badatelské dny v týdnu, vždy v pondělí a ve čtvrtek," dodala Benešová. V roce 2002 se podle ní začalo s digitalizací. Na webových stránkách Národního divadla www.narodni-divadlo.cz zájemci naleznou i soupis repertoáru od roku 1883 do současné doby.

Obsahuje tituly, inscenátory i všechny role včetně alternací, přepsaný denní repertoár ND (v tuto chvíli od roku 1883 do roku 1965). Každý den přibývají naskenované fotografie a scénické a kostýmní návrhy. Těmi, pokud je archiv vlastnil, jsou doplněny všechny premiéry z let 1883-1920 a další od roku 1970 do současné doby.