reklama
reklama
1. 8. 2013 | poslední aktualizace: 2. 8. 2013  09:44
Burian: Za mým koncem stojí odboráři

Za mým koncem v ND stojí odboráři. Bojí se auditu, tvrdí odvolaný ředitel Burian

Čtvrteční odvolání nového ředitele Národního divadla vyvolalo protesty odborné veřejnosti. Sám Jan Burian říká: "Tady nejde až tak o mě. Tady jde o velmi vážnou situaci, která panuje v Národním divadle."
Michal Kalina
Michal Kalina
redaktor
Jan Burian
Jan Burian
foto: Libor Fojtík

Bývalý šéf plzeňského divadla J. K. Tyla v Plzni Jan Burian se na převzetí Národního divadla připravoval více než rok, přesto ve funkci setrval jen jediný den. Za svým odvoláním vidí nátlak vlivných odborářů ze Státní opery, kteří se podle něj bojí úsporných opatření. V pátek se ale situace po zásahu premiéra Jiřího Rusnoka otočila a ministr kultury Jiří Balvín by měl Buriana jmenovat zpět do funkce šéfa Národního divadla.

"Zpracovali jsme analýzu fungování divadla a Státní opery, kterou jsem panu ministrovi přinesl. Pan Balvín si ji ale vůbec nepřečetl, nechal jsem mu ji tedy alespoň v kanceláři," uvedl v rozhovoru pro IHNED.cz divadelník, který si myslí, že odboráři mají strach právě ze závěrů auditu.

Jak schůzka s ministrem Balvínem probíhala, vysvětlil vám, proč končíte?

Oznámil mi, že se rozhodl vypsat nové veřejné výběrové řízení na ředitele Národního divadla a Národní galerie. Já jsem se mu pokusil vysvětlit, že mě vybrala komise z výběrového řízení, které proběhlo podle evropských standardů a že nevidím důvod, proč jej zpochybňovat. Ten proces trval půl roku a v komisi zasedali významní odborníci včetně dvou bývalých ministrů.

Jak dlouho jste se připravoval na vedení Národního divadla?

Ministerstvo se mnou jednalo od dubna loňského roku. Já jsem trval na standardním výběru. Zpracovali jsme analýzu fungování divadla a Státní opery, kterou jsem panu ministrovi přinesl.

reklama

Jednalo se tedy o audit?

Ano, šlo o právně-ekonomický audit. Pan Balvín si ho ale vůbec nepřečetl, nechal jsem mu ji tedy alespoň v kanceláři. Ale někteří odboráři můžou vědět, že část odměn je vyplácena v rozporu s platnou legislativou.

Mohli tedy za vaším odvoláním stát právě odboráři?

Určitě, je tam část odborů ze Státní opery, které se bojí, že dojde ke změnám. Musíme vědět, že takové věci jsou běžné. Oni ale ne vždy přistupují k věcem v souladu se zákonem.

Znáte se s ministrem Balvínem osobně?

Pana Balvína jsem viděl jen jednou před několika lety na nějakém setkání hejtmanů. Znal jsem dobře ale jeho otce, byl to velice inteligentní člověk.

Budete se odvolání bránit prostřednictvím právníků?

Teď nevím, jestli taková možnost existuje, zatím jsem o tom nepřemýšlel. Tady ale nejde až tak o mě. Vzhledem k mým zkušenostem nějaké nabídky na práci dostanu. Tady jde o velmi vážnou situaci, která panuje v Národním divadle. A ta odpovídá hluboké krizi, v níž se česká kultura nachází.

Nové výběrové řízení chce ministr vypsat na srpen, zúčastnil byste se ho?

Absolvoval jsem náročný rok, kdy jsem se připravoval na převzetí Národního divadla a ještě vedl scénu v Plzni. Obstál jsem se svými plány před komisí a že by mě měl někdo znovu zkoušet, na to teď nemám opravdu chuť.

Autoři: Michal Kalina
reklama
Zobrazit náhled
Zbývá 1000 znaků
.. ci nakonec tretirady herec Donutil je v podstate jedno kdo tam dela reditele (Pokud v ND muze hrat jakysi Krajco ..)
Nejlepsi by asi bylo tuto budovu zbourat a na misto ni postavit...
Současná zemozvaná vláda (anonym)
to je fakt humus a toto je jen pokračování
Jen houšť (Milion)
a větší kapky Zemane a nikým nevolení jeho kamarádíčkové....tohle...
Prohraje volby? Na a co? (anonym)
Vidíme, že vládnout se dá i bez voleb, a jak!
Za mým koncem v ND stojí odboráři. Bojí se auditu, tvrdí odvolaný ředitel Burian (Josef Cholévka)
o ND se musí pan ministr ještě poradit s panem prezidentem. Možná...
Zobrazit diskusi
Nejčtenější
reklama
reklama
reklama
reklama