Josef Somr se v sobotu večer stal držitelem Ceny Thálie za celoživotní činoherní mistrovství. Převzal ji za bouřlivého potlesku na jevišti Národního divadla v Praze, které před deseti lety jako Lízal v Maryše po třiadvaceti sezonách opustil.

"Vážení, děkuji celé herecké asociaci, ale stejně vím, že je to hezký dar k mým nedožitým osmdesátinám, chci říct k zatím nedožitým," zavtipkoval si Somr.

Hned ale dodal, že se vynasnaží, aby se jich dožil i je přežil, na což mu zbývá ještě čtrnáct dní. "Opravdu si toho moc vážím," řekl.

Obrátil se ke všem svým kolegům, jimž poděkoval za to, že s nimi mohl žít a pracovat. "Bylo to moc pěkné, někdy, někdy tedy báječné, a bylo toho až až. Přeji vám všechno dobré a hodně úspěchů," řekl oblíbený herec.

Somr, který osmdesátiny oslaví v polovině dubna, prošel od roku 1956 scénami v Českém Těšíně, Brně a Pardubicích, než se stal v roce 1965 členem pražského Činoherního klubu. V roce 1978 přešel do Národního divadla. Je držitelem už dvou těchto prestižních ocenění. První Thálii převzal v roce 1998 za ztvárnění postavy Pana Františka v Hrubínově Romanci pro křídlovku právě na české první scéně, druhou dostal o čtyři roky později za výkon ve hře The Gin Game, která je stále v repertoáru pražské Violy.

Tam herec, který je i držitelem medaile Za zásluhy, stále vystupuje v několika inscenacích, účinkuje v pořadech varhaníka a cembalisty Jaroslava Tůmy a spolupracuje s houslistou Bohuslavem Matouškem. Načítá knížky na zvukové nosiče a spolupracuje s Českým rozhlasem.

Další ceny dostali loutkoherec Peřina nebo režisér Smoček

Thálií za celoživotní mistrovství v oboru loutkového divadla ocenila Herecká asociace Zdeňka Peřinu, který během svého více než čtyřicetiletého působení v Naivním divadle v Liberci účinkoval v téměř stovce inscenací. Byla mezi nimi i role soudce Azdaka v Brechtově Kavkazském křídovém kruhu, za niž v roce 1988 obdržel Cenu Českého literárního fondu i Cenu Josefa Skupy. Tu získal i za výkon v inscenaci Alibaba a čtyřicet loupežníků.

Zvláštní cenu kolegia Cen Thálie převzal v Národním divadle režisér, dramatik a spoluzakladatel pražského Činoherního klubu Ladislav Smoček. Od roku 1965 zde nastudoval většinu svých her i dramatických textů jiných autorů a působí tu dodnes. První premiérou byla jeho hra Piknik, ovšem řadu představení připravil i na zahraničních scénách. Předloni oslavil osmdesátiny.

"Kolegium pro udělení Thálie jako by mi dalo najevo, že chápe moje snažení," děkoval za cenu Smoček.

Smočkovým nejslavnějším představením v Činoherním klubu se stala jeho groteskní aktovka Podivné odpoledne dr. Zvonka Burkeho přeložená do třinácti jazyků. Při premiéře ztvárnil titulní postavu před 49 lety Vladimír Pucholt, obnovená premiéra patřila v této roli Bolku Polívkovi, který tu exceluje dodnes.

Smočkovy hry měly dodneška zhruba stovku inscenací ve více než deseti zemích. V Činoherním klubu má tento divadelník na kontě čtyři desítky režií, pracoval však i v Národním divadle, v Plzni či v Ungeltu.

Za celoživotní mistrovství ocenila Herecká asociace operetní umělkyni Dagmar Rosíkovou, která od poloviny 50. let vytvořila bezmála za půl století přes šedesát rolí, tanečníka a někdejšího člena Šmokova Baletu Praha Petra Koželuha, a tenoristu Zdeňka Švehlu, který po šestiletém působení v Olomouci prožil v opeře Národního divadla v Praze 33 let.

Oceněni Hereckou asociací byli talentovaní herci z celé republiky

Vůbec prvním, kdo v sobotu večer na jevišti Národního divadla v Praze převzal jednu z patnácti Cen Thálie, byl člen brněnského HaDivadla Martin Siničák. Dostal cenu určenou činoherci do 33 let. "Je to příjemný pocit nebýt bezcenný," řekl Siničák, když přebíral cenu, a všechny za to pozval k nim do Brna do HaDivadla.

Za činohru ještě ceny putují do Ostravy Tereze Vilišové z Divadla Petra Bezruče a do Mladé Boleslavi Petru Mikeskovi z Městského divadla. V kategorii opera získali ocenění Jana Šrejma Kačírková z Národního divadla moravskoslezského v Ostravě a Jiří Přibyl olomouckého Moravského divadla.

Za vynikající výkony v operetě a muzikálu byli ocenění Lucie Bergerová z Českého Těšína a Marek Holý z pražské Hybernie. V baletní sféře nejvíce zaujali představitelé hlavních rolí Prokofjevova Romea a Julie Marta Drastíková s Ondřejem Vinklátem z Národního divadla.