Ústecká radnice postupně utlumí a následně zruší příspěvkovou organizaci Činoherní divadlo města Ústí nad Labem, kterou založilo bývalé vedení magistrátu. Řekl to radní a zároveň pověřený ředitel organizace Jaroslav Achab Haidler z hnutí PRO! Ústí. Organizace měla v době krize kolem ústecké činohry nahradit Činoherní divadlo. Teď je podle Haidlera zbytečná a navíc výrazně prodělává.

Příspěvkovou organizaci založilo letos na jaře bývalé vedení města s tím, že zachová činohru v budově bývalého Činoherního divadla. Sama svůj vlastní soubor nemá a představení si objednávala u divadel z celého Česka. Podle Haidlera nevýhodně. "Pangea (Beatles revival band) stála 42 tisíc korun, byly vyplaceny a přišli čtyři platící diváci na dotovanou vstupenku za 100 korun. Podnikatelské náklady jsou 42 tisíc plus doprava, zisk jsou čtyři stovky. Jedno představení za druhým vypadá zhruba podobně, to je zoufalé," řekl Haidler.

Představení jsou nakoupená až do poloviny příštího roku. Zrušit smlouvy je podle Haidlera složité. "Od konce listopadu nedělám nic jiného, než že oslovuji jednotlivé subjekty, snažím se s nimi dohodnout, aby nejezdily na představení. Ty smlouvy jsou tak nestandardně napsané, že oni přijedou, položí fakturu, a i když nehrajou, dostanou zaplaceno," vysvětlil Haidler.

Představení, která není možné zrušit, podle něj odehrána budou. Potom by příspěvková organizace měla zaniknout. "Pokud ten proces půjde rychle, mohla by příspěvková organizace skončit v polovině roku, pokud to bude pomalejší, tak na konci roku," dodal Haidler.

Podle plánů nového vedení města by se měl do budovy bývalého Činoherního divadla vrátit původní soubor, který teď působí pod názvem Činoherák Ústí. Soubor našel dočasné působiště v budově kina Hraničář v centru města. Doteď žil Činoherák z veřejné sbírky a příspěvků od sponzorů, získat by měl i dotaci od města. Příští týden o ní rozhodnou zastupitelé.