Přestože jej moskevská radnice vystěhovala, významné ruské dokumentární divadlo Teatr.doc, které v minulosti hostovalo v pražské Arše či v Divadle Komedie, kvůli tomu nezanikne. Spolek nalezl nové sídlo v moskevské ulici Spartakovská, kde bude působit od příštího roku. Na Facebooku o tom informovala výkonná ředitelka divadla Jelena Greminová.

Historický dům z 18. století členové Teatru.doc opraví díky penězům z crowdfundingové kampaně, v níž vybrali 520 tisíc rublů, dle aktuálního kurzu zhruba 230 tisíc korun. Kampani pomohlo i zastání, kterého se divadelníkům dostalo od režisérky Elyse Dodgsonové z londýnského Royal Court Theatre, profesorky Moniky Greenleafové ze Stanfordovy univerzity či britského dramatika Toma Stopparda. Ten v otevřeném dopise zveřejněném na serveru Colta.ru označil Teatr.doc za jedno z nejdůležitějších divadel současnosti.

Moskevská radnice se v květnu rozhodla odstoupit od nájemní smlouvy s divadlem, odbor správy majetku o tom však divadlo informoval až v polovině října. Tehdy úředníci napsali, že divadlo provedlo protiprávní stavební úpravy. Podle ředitelky se však pouze jedno okno nahradilo dveřmi tak, aby prostor splňoval požadavky nové městské vyhlášky o požárních předpisech. Přesto úředníci rozhodli, že Teatr.doc musí prostor v moskevské ulici Trjochprudnyj pereulok, kde hrál od roku 2002, opustit. Nepomohla ani internetová petice, již podepsalo přes 6000 lidí a se kterou se představitelé divadla v říjnu obrátili na moskevského starostu Sergeje Sobjanina. Radnice však žádost zamítla a starosta později v rozhovoru pro stanici Echo Moskvy prohlásil, že o Teatru.doc nikdy neslyšel.

Ředitelka divadla Greminová na sociálních sítích vyjádřila obavu, zda divadelníci nebyli vykázáni z politických důvodů. Teatr.doc totiž provozuje politickou satiru a takzvané dokumentární divadlo, jímž reaguje na aktuální dění. Před prezidentskými volbami v roce 2012 uvedl hru srovnávající Vladimira Putina se Silviem Berlusconim, dalšími představeními reagoval na zatýkání demonstrantů na Bolotném náměstí. V listopadu divadlo hrálo inscenaci o Rusech, kteří na dovolenou jezdí na Krym, v prosinci následovala performance nazvaná 150 důvodů, proč nebránit vlast.

"Moskevské úřady na lidi z kulturní a divadelní obce plivou. Šušká se, že rozhodnutí bylo politické," uvedla na Facebooku výkonná ředitelka divadla. Tak situaci vnímá rovněž umělecký ředitel Gogolova centra Kirill Serebrennikov. "Nejspíš si nějaký úředník řekl: Pomluvili Putina, tak je zavřeme," napsal Serebrennikov. A podobně kauzu vidí i západní tisk, například deník Washington Post o vystěhování divadla referoval v článku nazvaném Disidentské ruské umělce zmáčkl politický tlak.