Inscenace evropských režisérských hvězd, představení z Islandu či Slovenska i úspěšné počiny tuzemských divadel přiveze letos do Plzně 23. ročník mezinárodního festivalu Divadlo.

Přehlídka si klade za cíl představit mimořádné a pozoruhodné zahraniční i domácí inscenace a konfrontovat domácí profesionální tvorbu se špičkovou zahraniční. Přehlídka, která se uskuteční od 9. do 17. září, je jednou z osmi stěžejních programových linií projektu Evropské hlavní město kultury Plzeň 2015, jak uvedl ředitel festivalu Jan Burian.

Festival podle něj nabídne klasiku i experiment, slavné tvůrce i nadějné mládí, velká gesta i roztomilé miniatury. Poprvé v Česku uvidí například diváci práci jednoho z nejrespektovanějších režisérů dneška Krzysztofa Warlikowského s jeho opusem (A)pollonia, který vznikl ve varšavském divadle Nowy Teatr.

Čtyřhodinová inscenace hovoří k citlivému tématu polského vlastenectví za druhé světové války, otázce židovství i pojmu viny, oběti a hrdinství. "Z hlediska techniky jde o největší inscenaci v historii festivalu, která je navíc doprovázena živou hudbou. Proto bude uvedena v prostoru DEPO2015, které jediné v Plzni svými rozměry vyhovuje," řekla vedoucí dramaturgické rady festivalu Dora Viceníková.

Přehlídka podle ní nabídne ve většině případů velké příběhy, často historické, zarámované velkou podívanou. Z Berlína přiveze festival zpracování klasiky Henrika Ibsena Nepřítel lidu v režii Thomase Ostermeiera. Podle Viceníkové je to jedna z nejslavnějších inscenací světových divadelních festivalů posledních tří let, strhující drama o svědomí, cti a pravdě v dnešní společnosti a zároveň příspěvek do debaty o povaze moderního činoherního divadla.

Zamyšlení o životě a smrti přinese autorská inscenace z varšavského divadla TR v režii uznávaného Kornéla Mundruczóa. Diváci v Plzni uvidí také inscenaci Vlnolam islandského souboru Vesturport vyznamenanou řadou prestižních ocenění, naturalistické drama z paluby rybářského škuneru o dnešním Islandu.

Slovenské divadlo se představí inscenací Laskavé bohyně ze Slovenského národního divadla, Teatro Tatro pozve diváky do vlastního šapitó na adaptaci románu Mistr a Markétka. Divadlo Na zábradlí přijede do Plzně s Požitkáři, Městské divadlo Brno uvede Mrtvé duše a pražský Činoherní klub představí zpracování Bratrů Karamazových.

Naivní divadlo z Liberce zase potěší nejen dětské diváky scénickou koláží Kapela jede aneb Není pecka jako pecka a královéhradecké Klicperovo divadlo přiveze Evžena Oněgina. Plzeňské soubory zastoupí Divadlo J. K. Tyla s tanečním dramatem Smrt v Benátkách a Divadlo Alfa s inscenací Cha Cha chá (Charlie Chaplin a jiná cháska).