Slovácké divadlo v Uherském Hradišti připravuje svoji letošní úvodní premiéru. Herci pod vedením režiséra a ředitele divadla Michala Zetela zkoušejí inscenaci Zlatý drak německého dramatika Rolanda Schimmelpfenniga.

Hru točící se okolo jednoho vytrženého zubu a asijského bistra, kde se krčí pět nelegálně zaměstnaných Číňanů, diváci poprvé uvidí v sobotu od 19 hodin.

"Zdá se nám, že Zlatý drak pojednává o aktuální situaci netradičním způsobem. Národy se daly do pohybu, už nejsou doma. Zjistili jsme, že ani my už nejsme doma ve smyslu vnitřního, niterného domova. Máme parádní domy, auta, televize a tak dále, ale už si skoro nepovídáme a nejsme spolu. Otázka tak je, co definuje domov," řekl ředitel divadla Zetel.

Každý z pěti herců představuje více postav. Asiatku, vypravěče, mravence, vnučku a prodavače potravin hraje Monika Horká. "Občas se mi při zkouškách přihodilo, že jsem šla za mravence, a až uprostřed jeviště jsem si uvědomila, že v té chvíli jsem vnučka. Bylo to hodně náročné, neustále se přelínají různé postavy a tak dále. Myslím, že hra bude náročná i na pozornost diváka," popsala Horká.

Inscenace je podle ní tragikomedií o lidských vztazích. "Podle mě je to hodně o tom, že nemáme třeba občas dost empatie vůči druhým, kteří jsou trošku odlišní, že jsme pořád dost xenofobní," dodala Horká.

Podle dramaturgyně Ivy Šulajové je obecný pohled na život člověka "bez papírů" v cizí zemi takřka hlavním motivem hry.

"Tematizuje se vykořenění, absence domova, a to nejen toho východního, který opouštějí migranti, ale i toho západního, jehož kontury se jeho vyspělým západním občanům začínají stále více rozmazávat," řekla Šulajová. Téma podle ní nabývá na aktuálnosti kvůli nynější migrační vlně.

"Doufáme, že to lidi poznají a dotkne se jich to," doplnil další z herců Pavel Hromádka.

Spolu s ním a Horkou se v inscenaci představí také Zdeněk Trčálek, Kamila Zetelová a Tomáš Šulaj. Scénografkou je Jitka Fleislebr, hudbu složil Vojtěch Dlask a pohybovou spolupráci měl na starosti David Strnad.