V Paříži v těchto dnech vrcholí mezinárodní festival věnovaný výhradně dílům irského dramatika a nositele Nobelovy ceny za literaturu Samuela Becketta.

Jak píše agentura AP, jde o třítýdenní bienále, během něhož bude uvedeno šestnáct inscenací Beckettových děl – včetně například slavného Čekání na Godota v jidiš a s klezmerovým hudebním doprovodem.

Na programu je také inscenace Fulcrum, kterou vytvořili choreograf Dylan Quinn, tanečnice Jenny Eckeová a hudebník Andy Garbi.

Představení se volně inspiruje scénami a tématy z Beckettovy miniaktovky nazvané Katastrofa. Ta vypráví o výslechu disidentů a reflektuje dramatikův zájem o Václava Havla.

Spojení je logické – Havel považoval představitele takzvaného absurdního divadla Becketta za svůj vzor a Beckett mu tuto hru v roce 1982 věnoval.

Například brněnské Divadlo U stolu v minulosti uvádělo Beckettovu Katastrofu společně s Havlovou Audiencí.

Cílem pařížského festivalu je připomenout spisovatele a dramatika Becketta, který psal v angličtině i francouzštině a dodnes je v obou zemích uznáván.

Festival podporuje britské velvyslanectví ve Francii i Irské kulturní centrum. Tato záštita symbolicky reflektuje tři kultury, které na Becketta měly vliv – dramatik a prozaik se narodil v irském Dublinu, studoval ale v Severním Irsku, které je spolu s Velkou Británií součástí Spojeného království, a žil v Paříži, kde roku 1989 také zemřel.

Irská velvyslankyně ve Francii Geraldine Byrne Nasonová uvedla, že festival „upevňuje bohaté pouto“ mezi všemi třemi zeměmi.

Beckettovým dílům už je zasvěcena přehlídka Happy Days, která se každoročně koná ve městě Enniskillen v Severním Irsku. Tam Beckett v roce 1919 začal chodit na střední školu. Právě organizátoři tohoto festivalu stojí i za nynější třítýdenní akcí v Paříži.