Divadlo v Dlouhé nadále povede jeho dlouholetá ředitelka Daniela Šálková. Pražští radní ji v úterý potvrdili ve funkci.

Výběrová řízení město vypsalo na ředitele příspěvkových organizací, kteří jsou ve funkci déle než šest let. Podobně už magistrát dříve hledal nové ředitele Divadla Minor a Muzea hlavního města Prahy, ve funkcích ale potvrdil jejich dlouholeté šéfy.

Dosavadní ředitelka Šálková vede Divadlo v Dlouhé od jeho založení roku 1996.

Nejprve byla Šálková několikrát jmenována na dobu určitou, od července 2010 na dobu neurčitou.

Vítězný projekt tehdy Šálková předložila s tehdejším uměleckým šéfem Dejvického divadla Janem Bornou, Hanou Burešovou a Štěpánem Otčenáškem z divadla Labyrint.

Divadlo v Dlouhé ročně uvádí většinou čtyři premiéry, v roce 2004 přidalo scénická čtení. Pravidelně se věnuje představením pro děti, pořádá i přehlídku Dítě v Dlouhé.

Na stejném místě divadlo funguje téměř nepřetržitě od roku 1929, kdy byla budova na rohu pražské Dlouhé a Hradební ulice postavena.

Pražský magistrát před časem rovněž vypsal výběrové řízení na ředitele botanické zahrady, Muzea hlavního města Prahy a Divadla Minor. Zatímco dlouholetého ředitele divadla Zdeňka Pecháčka a ředitelku muzea Zuzanu Strnadovou výběrová komise a posléze rada ve funkci potvrdila, ředitelku botanické zahrady Věru Vidlovou loni v létě odvolala a letos jmenovala staronového ředitele Oldřicha Vacka.

Změny možná čekají také další vedoucí pracovníky v kulturních institucích, které spadají pod hlavní město. Plánovaná výběrová řízení se mohou týkat až 17 institucí.

Novým výběrovým řízením se tak pravděpodobně podrobí ředitel Hudebního divadla v Karlíně, déle než šest let je ve funkci i Jan Schmid, tedy ředitel Studia Ypsilon, nebo šéfové Městské knihovny a planetária ve Stromovce.

Opozice postup radních kritizuje. Podle bývalého radního pro kulturu, zastupitele Václava Novotného za TOP 09, nemá výměna ředitelů řád ani pravidla.