V multifunkčním prostoru Venuše ve Švehlovce v pražské Slavíkově ulici v neděli začíná druhý ročník festivalu sociálního umění Případ pro sociálku.

Návštěvníci se během tří dnů mohou těšit na divadlo, hudbu, debaty či výtvarné umění. Festival umožní přímé konfrontace diváků se skupinami lidí, jako jsou HIV pozitivní, lidé s Aspergerovým syndromem, ženy bez domova či Romové.

Akce se hlásí k označení HateFree Fest. Koná se pod záštitou ombudsmanky Anny Šabatové.

"Potřebujeme umění, které třeba i s nadsázkou ukazuje problémy společnosti a dopady sociálního systému na jednotlivce. Podporuji festival sociálního umění Případ pro sociálku, protože bez příkras a moralizování vypovídá o skutečném životě a skutečných lidech," uvedla ombudsmanka Šabatová, která festival v neděli osobně zahájí.

V rámci přehlídky budou ve Venuši ve Švehlovce uvedena dvě premiérová představení – v neděli Pašije/fragmenty v režii Jakuba Čermáka a v úterý Co čumíš! v režii Zuzany Burianové.

První představení zachycuje poslední dny Ježíše Krista a hrají v něm HIV pozitivní herci. Druhá premiéra uvede popis jediného dne v metropoli z pohledu žen bez domova.

Na programu bude také představení Kalrs of Romové, které vzniklo ve spolupráci se Starou Arénou Ostrava. Toto divadlo využívá principy žánru divadla fórum, kde mají diváci možnost přímo zasáhnout do představení a na místě jej ovlivnit.

Divadlo o složitém soužití s menšinami otevře další témata, jako jsou kriminalita, chudoba, rasistické tendence, nezaměstnanost či nenávist.

Jako doprovodný program festival nabídne testování HIV nebo slam poetry exhibici nazvanou Řekni to nahlas!.

Od 26. do 27. října program pokračuje nově i v autonomním sociálním centru Klinika.