V pražském divadle Studio Hrdinů bude mít ve čtvrtek předpremiéru hra spisovatelky Petry Hůlové nazvaná Buňka číslo. Drama je volně inspirované povídkou lucemburského literáta Rogera Manderscheida nazvanou Čtení v Praze.

Projekt vznikl v koprodukci Pražského divadelního festivalu německého jazyka, Studia Hrdinů a lucemburského velvyslanectví.

Hlavními hrdinkami Buňky číslo je trojice intelektuálek, které divákům nabízejí svou interpretaci současnosti. "Ptají se, jak uchopit češství, jaké je naše místo v Evropě, kam se emancipovala naše společnost," uvádí program festivalu.

„Oslovila mě lucemburská velvyslankyně v Praze, která četla některé moje věci v němčině, a nabídla mi tenhle text s tím, že by bylo skvělé, kdybych se jím inspirovala k nějakému divadelnímu kusu,“ vysvětlila Hůlová v Událostech v kultuře České televize.

„V každém textu se dá jít po různých rovinách. Roger Manderscheid v tom svém pracuje s ikonickými českými symboly, ať už je to Golem, Kafka nebo Havel. A já jsem si říkala, že mě to zajímá v tom smyslu, co o nás tyto věci vypovídají, jestli je to něco živého, jestli se k tomu odkazujeme z nějaké tradice, která je přežitá, nebo co je to češství, nakolik si ho chceme pěstovat nebo nakolik se ho chceme zbavit,“ řekla autorka.

Podle ní má člověk tendenci „buď se stát kosmopolitou, anebo je hrozně lehké sklouznout k nějakému nacionalismu, je to něco mezi tím, nějaká pozitivní vize českého národa,“ uvedla Hůlová. „Řekla jsem si, že to je téma, které mě zajímá a chci se mu ve hře věnovat. A tak se i stalo,“ dodala.

V hlavních rolích se představí herečka Divadla Na zábradlí Magdalena Sidonová či Ivana Uhlířová, která je držitelkou Ceny Alfreda Radoka.

Režie představení se ujala dvojice Jan Horák a Michal Pěchouček. Čtvrteční a páteční uvedení Buňky číslo však ještě nebude mít finální podobu, upozorňují pořadatelé.

Finální premiéra je naplánována až na pátek a sobotu 13. a 14. ledna.

Nynější předpremiéra je součástí Pražského divadelního festivalu německého jazyka, proto bude představení opatřeno německými titulky.

Letošní ročník festivalu nabídne ještě představení A pak přišla Mirna v podání berlínského divadla Maxim Gorki Theater. V pondělí přehlídku uzavře neobvyklá adaptace románu 19. století Effi Briest, se kterou do Prahy přijel Deutsches Schauspielhaus Hamburg.

Sedmatřicetiletá pražská spisovatelka Petra Hůlová je autorkou osmi románů a knižních novel. Za svou románovou prvotinu Paměť mojí babičce získala titul Objev roku v soutěži Magnesia Litera. V roce 2007 obdržela Cenu Jiřího Ortena pro mladé autory za knihu Umělohmotný třípokoj. Poslední román, nazvaný Macocha, vydala před dvěma lety.