Ve věku 104 let zemřela v pátek meziválečná tanečnice Markéta Kyliánová, jež vystupovala pod uměleckým pseudonymem Rita Rita. Byla matkou tanečníka a světoznámého baletního choreografa Jiřího Kyliána.

Kyliánová patřila k výrazným tanečnicím své doby. Narodila se 28. března 1912 jako Markéta Peštová v Przemysli v Haliči, otec byl štábní kapitán, skladatel a kapelník. Talent své dcery velmi podporoval, a tak už v osmi letech mohla tančit na scéně opavského divadla.

Odbornou taneční průpravu získala u věhlasného Achilla Viscusiho, italského tanečníka a choreografa, který v letech 1901 až 1912 tančil v Národním divadle v Praze a soubor posléze i vedl. Po odchodu z první scény a po skončení války vedl například i balet v Ostravě.

Od konce dvacátých let žila Markéta Kyliánová s rodiči v Praze a absolvovala taneční výuku u Remislava Remislavského a primabaleríny Jelizavety Nikolské. 

Vystupovala v kabaretech, jako exotická tanečnice vystupovala s Orem Tarracou (Františkem Kulhánkem), jenž svá vystoupení uváděl nejen v kabaretech Červená sedma, ale i v Národním divadle a na světových turné.

V roce 1935 byla Markéta Kyliánová angažována jako sólistka Velké operety v Praze a tančila například v operetě Franze Lehára Giuditta. V roce 1937 odjela se skupinou Marty Aubrechtové tančit do Holandska, kde okouzlila publikum natolik, že okamžitě získala stálé angažmá, v němž setrvala dva roky. Poté se – už za nacistické okupace – vrátila do Prahy.

V roce 1942 se vdala za právníka Václava Kyliána, který neměl tanec příliš v lásce a nepřál si, aby jeho žena tančila. Markéta Kyliánová proto svoji kariéru ukončila a věnovala se rodině.