Hru předního amerického dramatika Tennesseeho Williamse zvanou Báječná neděle v parku Crève Coeur si pro svůj režijní debut na divadelním jevišti vybrala herečka Iva Janžurová. Inscenace bude mít premiéru 6. dubna v pražském Divadle Kalich.

"Tennessee Williams je pro mne tím nejvýsostnějším dramatickým autorem. Vždy bylo mým snem sejít se s jeho dokonalými kresbami lidských duší na jevišti," uvedla Janžurová.

V této cituplné komedii si zahrála už v roce 1984 v pražském Divadle Na Vinohradech, šlo o tehdejší českou premiéru díla. V režii Stanislava Remundy byly jejími spoluhráčkami Daniela Kolářová, Eliška Balzerová a Ludmila Vostrčilová.

Nyní stejnou postavu, tedy Bodey, svěřila své dceři Sabině Remundové. Do dalších rolí Janžurová obsadila Barboru Munzarovou a Lucii Žáčkovou. Sama Janžurová se v inscenaci rovněž objeví.

S Remundovou i Munzarovou se herečka potkává v inscenaci Divadla Kalich Na mělčině, která je v repertoáru od roku 2012. S Lucií Žáčkovou účinkuje na české první scéně.

Williamsova Báječná neděle v parku Crève Coeur měla premiéru v roce 1979. Je příběhem veliké vášně a touhy po štěstí, kdy se v žáru horkého dne proplétají osudy čtyř žen. Oznámení ve společenské rubrice místního nedělníku v každé z nich jinak vyvolá nečekanou aktivitu. Chtějí se vymanit z nijakosti obyčejného života, žít romantický život plný vzruchů i vykřičet svou žádostivost navzdory tušené šedi dnů.

"Dorothea v nemožnosti vlastního prožitku vloží všechny své naděje a sny do životů svých nejbližších. Tragikomickým zábleskem pomíjivosti lidského bytí je slečna Glucková, v jejímž pokoji o patro výš straší. Diváci se smějí, aby přehlušili tíseň. Další hrdinka příběhu Helena se nechce podobat všemu, co by jen stínem připomínalo malost prostřednosti, finanční nejistotu i samotu v utajování své zvláštní schopnosti milovat," uvedl mluvčí Divadla Kalich Jaroslav Panenka.

V roce 2008 měla tato Williamsova komedie o soužití, lásce a absurdních omylech v každodenních situacích premiéru v Divadle pod Palmovkou.