Ve věku jedenasedmdesáti let v sobotu po dlouhé nemoci zemřel herec, dabér, publicista a pedagog Michal Pavlata. Oznámil to jeho bratr, bývalý senátor Josef Pavlata.

Michal Pavlata prošel na začátku kariéry nejprve divadly v Kladně a Mladé Boleslavi, od roku 1969 pak přes 20 let hrál v Praze Na Poříčí v Divadle E. F. Buriana.

Po třech sezonách v Divadle ABC se v roce 1994 na další téměř čtvrtstoletí stal členem souboru Činoherního klubu.

Nezaměnitelný hlas z Pavlaty udělal vyhledávaného rozhlasového a také dabingového herce. Namluvil tisíce větších i menších rolí – například Michaela Winslowa v sérii Policejních akademií nebo pilota T.C. v detektivním seriálu Magnum.

Rodák z Kvasic na Kroměřížsku vyrůstal na severu Čech u Jablonce nad Nisou a už v dětském věku se objevil na jevišti jako recitátor.

Koncem 60. let vystudoval Divadelní fakultu Akademie múzických umění v Praze a přes komplikace, způsobené otcovou emigrací do Švýcarska, se stal uznávaným divadelním hercem.

Jen před kamerou Michal Pavlata nikdy nedostal žádnou opravdu výraznou příležitost, přestože jeho filmografie čítá na osm desítek snímků.

Pavlata měl i literární vlohy, napsal například několik textů pro kapelu Rangers, tvořil scénáře rozhlasových pořadů o populární hudbě a uplatnil se též v novinách jako sloupkař. Psal pro Lidové noviny, jeho fotbalové postřehy vydával také deník Sport. Mezi roky 1999 a 2006 byl členem Rady Českého rozhlasu.