Franz Kafka i současná ruská realita inspirovali mezinárodní divadelní projekt zvaný The Trial od petrohradského režiséra Maxima Didenka. Premiéry se uskuteční 27. a 28. února v prostoru pražského Kina 64 U Hradeb.

Šestice performerů své pohybové představení vytvořila speciálně pro prostor pražského kinosálu v Mostecké ulici, který se nyní rekonstruuje.

Režisér Didenko se inspiroval mimo jiné autentickými přepisy výslechů současných politických vězňů, jejich korespondencí a výpověďmi u soudů.

"Inscenace reflektuje projevy sovětských trestanců obžalovaných v období stalinismu i odsouzených nacistů v rámci norimberského procesu," uvedla mluvčí projektu Vladana Drvotová.

Podle ní se The Trial zamýšlí nad etickým a humanistickým smyslem soudů a trestu smrti. „Inscenátoři zkoumají prostého lidského jedince válcovaného mašinerií soudů," dodala.

Dle režiséra Didenka se Kafkovy absurdní romány stávají obrazem každodenní ruské reality. Inscenaci prý bude možné číst jako varování.

"Námět, který Kafka napsal před sto lety, je v širším kontextu opět aktuální. Příkladem mohou být nespravedlivé soudní procesy s Pussy Riot, bratry Navalnými, Michailem Chodorkovským a dalšími," řekl Didenko.

Projekt The Trial, který vzniká v produkci společnosti ProFitArt, má zkombinovat různé žánry od klauniády k opeře, od aktivistické performance k psychologickému divadlu. Propojí současný tanec, cirkus i pohybové divadlo s prvky hudebního a dokumentárního divadla.

"Loni v září jsem viděla work-in-progres inscenace The Trial režiséra Maxima Didenka. Ve fascinujícím, syrovém prostoru byl rozehrán mystický a existenciální zápas o lidství a spásu. Precizní souhra těl, slov a světel vytvořila silně očišťující divadelní zážitek," komentovala projekt Lenka Dombrovská z Divadelních novin.