Jako příběh o naději, lásce a přátelství navzdory tvrdosti života brněnští divadelníci vnímají slavné drama O myších a lidech. Hru Johna Steinbecka nyní v Městském divadle připravuje režisér Petr Gazdík.

Aktuálnost sociálních aspektů hry podle divadelníků dávno pominula, síla její výpovědi nikoliv. Premiéra se uskuteční koncem příštího týdne, O myších a lidech bude na programu od pátku 17. do úterý 21. února. Další reprízy se chystají v březnu.

"Na první pohled se hra zdá drsná, smutná, hodně bezvýchodná, ale poté zjistíte, že tam není jediná postava, která by to vzdala, a že celý ten příběh má v sobě velkou naději," tvrdí režisér Gazdík.

Americký spisovatel Steinbeck příběh o nesourodé dvojici putujících zemědělských dělníků napsal v roce 1937. Vycházel z vlastních zkušeností a znalosti kalifornských rančů. Na textu je to prý patrné.

"Steinbeck je nejsilnější vždy v tom, co sám zažil," říká dramaturg Jiří Záviš.

Hrdiny inscenace jsou slaboduchý hromotluk Lennie v podání Jakuba Uličníka a jeho ochránce George ztvárněný Ondřejem Studénkou. Přicházejí pracovat na ranč v Kalifornii. Za vydělané peníze si chtějí pořídit vlastní hospodářství. Georgeova snaha uchránit Lennieho před zlem okolního světa se však ukáže jako marná.

Lennie, který si kvůli mentálnímu postižení není vědom své obrovské síly, rád hladí hebké věci. Záliba ústí v tragédii, kterou předznamenává silákovo smrtící laskání myší a štěněte. Nakonec Lennie nechtěně zlomí vaz mladé ženě, jež se mu plná obdivu k jeho síle pokouší přiblížit.

Drama O myších a lidech mělo hned po premiéře velký ohlas u diváků i kritiků. Vznikly dvě filmové adaptace. V Brně se na profesionálním jevišti dílo hrálo poprvé a zatím naposledy roku 1945.