Divadelní improvizace bude hlavní doménou nového divadla, které vzniká v Ostravě. Jmenuje se Odvaz a otevřeno bude v sobotu 4. března.

První představení je vyprodané, od 18.50 hodin ho tak divadlo bude přenášet na Facebooku.

V prostorách Bulharského kulturně osvětového klubu, který si divadlo pronajímá, mají herci vystupovat třikrát do měsíce. Jde o první kamenné improvizační divadlo v Česku. Navíc jej otevírá nejstarší skupina, která se u nás této disciplíně věnuje, jak řekl zakládající člen souboru Vladislav Kos.

Ten společně s dalšími kolegy před 15 lety založil skupinu Ostružiny. "Tenkrát naše kamarádka tuto formu divadla přivezla z Francie. Na různých místech Česka s ní pak seznamovala další umělce. Postupně vznikaly jednotlivé skupiny. Některé už skončily. Místo nich vznikly jiné. Dnes jsme v Česku nejstarší," dodal Kos.

Před lety se spolek přejmenoval na současný název Odvaz. Dnes kromě divadelního týmu zahrnuje také improvizační školu pro začínající herce, či dokonce kurzy angličtiny, kde lektoři využívají některých technik divadelní improvizace.

Spolek též pořádá workshopy pro veřejnost. Všechny tyto aktivity dosud provozoval na různých místech Ostravy. V posledních dvou letech herci hledali místo, kde by si mohli zřídit domovskou scénu a potřebné zázemí.

"Jednání s komerčními subjekty se nedařila, i když dvakrát jsme už byli blízko. Dokonce jsme měli už jednou zpracovaný projekt," řekl Kos.

Úspěch soubor slavil až před časem, kdy se dohodl se členy bulharského klubu, který opustila dosavadní pronajímatelka. "Prostor jsme museli zrekonstruovat. Jednalo se o opravu osvětlení, ozvučení, stavbu elevace či drobné opravy v interiéru," uvedl Kos.

Velkých změn se dočkal bývalý bar Sofia, který nyní bude fungovat jako stejnojmenná kavárna. "Celkem jsme investovali 350 tisíc korun. Částečně ze svého, částečně od fanoušků a sponzorů," dodal Kos.

Nový sál má kapacitu 95 míst. Vladislav Kos věří, že se provoz divadla podaří financovat z peněz, které spolek získá ze vstupného, na tržbách v baru a díky pronájmu prostor. Žádat bude také o dotace.

První představení v nových prostorách soubor odehraje tuto sobotu, další pak v polovině března. V té době se bude připravovat otevření dalšího nového divadla, které v budově bývalého kina Mír v Ostravě-Vítkovicích zakládá herec Komorní scény Aréna Albert Čuba. Hrát se tam budou bulvární komedie i náročnější kusy.