Už jen hodiny zbývají do chvíle, než se v Karlových Varech uskuteční slavnostní světová premiéra netrpělivě očekávaného velkofilmu Juraje Jakubiska Bathory. Výpravná dvouapůlhodinová podívaná ovládne první festivalovou sobotu. "Historický thriller" je nejdražším filmem v dějinách středoevropské kinematografie, česko-slovensko-maďarsko-britská koprodukce přišla na jedenáct milionů eur, více než 330 milionů korun.
Přečtěte si předtím, než na film vyrazíte, jaký je a co o něm například soudí pár lidí, kteří ho už měli možnost vidět.
Součástí tohoto speciálu je také parafrázovaný rozhovor s Jurajem Jakubiskem.
Bathory přichází do kin
Nákladný film i kampaň
Film už několik týdnů propaguje nákladná reklamní kampaň, jejíž součástí jsou všudypřítomné billboardy, ale také série televizních spotů (zbytečně označovaných za kontroverzní), trailerů a teaserů - nejdelší z nich mají i deset minut.
Na promoakcích se podílí i Katarína Knechtová z nedávno rozpadlé kapely Peha. Ta pro Jakubiskovu novinku napsala původní píseň Moj Bože, s Jakubiskem natočila i filmový videoklip.
Nyní se fanoušci Jakubiskovy tvorby konečně dočkají. Reakce na první neveřejnou projekci, která proběhla na konci minulého týdne v Bratislavě pro VIP hosty a obchodní partnery, jsou však podle slovenských Hospodárských novin smíšené.
"V řadách kritiků se mluví o tom, že film je příliš nekompaktní, nedrží pohromadě a divák má problém se v něm orientovat," píší slovenské HN.
S tím však režisér Jakubisko nesouhlasí. "Nejde o zfilmování nějaké básnické legendy. Příběh je rozdělený na tři části, jde zároveň o drama milostné, magické i akční. Snažili jsme se příběh vyprávět po svém, odhalit nové historické skutečnosti s důrazem na to, že je Bathory určená pro celoevropskou distribuci. Líčí uherské dějiny konce šestnáctého století tak, jak se ve škole neučí. Náš pohled je třeba vnímat bez předsudků," uvedl pro slovenské HN Jakubisko.
Drama krvavé i problémové
Není divu, že očekávání je obrovské: velkolepou podívanou v průběhu realizace provázelo i adekvátní množství problémů.
Podívejte se na ukázku z filmu (článek pokračuje pod ní)
Premiéra filmu byla z různých důvodů několikrát odložena. Loňskou podzimní premiéru zhatily nekvalitní zvukové postsynchrony, které vznikaly v Londýně. Jakubisko nakonec zvuk nechal dodělat v amerických studiích. Film provázely i soudní spory. Loni v březnu se začalo mluvit o uloupených kopiích filmu, černou kopii zřejmě přímo na Barrandově pořídili filmaři Jan Milič a Karel Lupoměský.
Producentka Deana Jakubisková se však nenechala vydírat a při fingovaném předávání peněz byla dvojice zatčena, aniž by obsah kradených DVD publikovala. V lednu se zase objevili údajní věřitelé, kteří chtěli na produkční Jakubisko Film podat návrh na konkurz za údajně nesplacené dluhy. Soud však návrh zamítl ve prospěch Jakubiskových.
Potíže se nevyhnuly ani obsazení. Pro titulní roli původně vybraná Famke Janssenová od projektu odstoupila, v roli krvavé hraběnky se nakonec představí britská herečka Anna Frielová. V dalších rolích jí sekundují Karel Roden, Franco Nero, Bolek Polívka, Marek Vašut či Hans Matheson.
Ve filmu je dvě stě mluvených hereckých partů a na tři tisíce komparzistů. Jejich výkony první diváci posoudí už v sobotu, příští týden Bathory vstoupí do běžné distribuce.
- Diskuse
- Celkem 12 příspěvků
vřele doporučuji eshop se sperky swarovski prevazne pak luxusni...
DVD filmy od 19 Kč www.dvdeshop.cz
Mě by fakt zajímalo, kde ty prachy jsou? Ve filmu teda rozhodně...
film je skvělý, zvláště pro nás co žijeme kousek od tohoto hradu...
Já jsem od Bathory moc nečekal,ale že takhle zkazí Jakubisko takový...
- Merchandiser
- Senior Recruitment Consultant - Banking and Finance
- PROJEKTOVÝ MANAŽER pro SharePoint
- Manager deployment týmu v servisním centru (4767)
- účetní finanční
- Účetní (Brno-centrála)
- Deployment Team Leader YKP202
- PROJECT/SALES MANAGER - využití technických odpadů
- Editor/korektor technických textů
- MONTÁŽNÍ PRACOVNÍK (AŽ 27.000,-Kč)





























