Českému filmovému dokumentu se daří: diváků v kinech v roce 2010 výrazně přibylo a premiér neubývá. Vyplynulo to z bilanční zprávy, kterou zveřejnil Institut dokumentárního filmu. Do kin bylo uvedeno 16 premiérových titulů (stejně jako o rok dříve), zhlédlo je však podle údajů Unie filmových distributorů téměř třikrát více diváků než předloni - přes 160 tisíc.

Velkou část návštěvnosti má na kontě snímek Katka režisérky Heleny Třeštíkové (117 tisíc), který je daleko před dalšími v pořadí. Oko nad Prahou Olgy Špátové vidělo 21 tisíc lidí a Český mír Víta Klusáka a Filipa Remundy zhruba sedm tisíc zájemců.

Silná dvojka: René a Katka

"Je to velmi pozitivní trend, který spolu s úspěchy filmů v zahraničí dává optimismus do příštích let," komentovala to Hana Rezková z Institutu dokumentárního filmu, který systematicky mapuje tuto část filmové tvorby ve střední a východní Evropě a věnuje se podpoře filmových profesionálů z této oblasti.

Třeštíková zabodovala u diváků i v roce 2009 časosběrným dokumentem René. "Diváci znali první část Katčina příběhu z televizního uvedení před několika lety a zajímal je její další osud. Drogové téma je stále aktuální. Katka i oba muži jejího života to dokázali velmi otevřeně pojmenovat, ukázat a přiblížit," vysvětlila svůj loňský úspěch Třeštíková, která je ráda, že i tento její snímek vzbudil diskusi.

Katka získala také Cenu české filmové kritiky jako dokument roku a je v nominacích na ocenění za nejlepší dokument udělované kritiky a teoretiky v rámci Českých lvů.

Tento snímek byl oceněn nejen doma, ale i na festivalu v Montrealu. Podobné pocty se dostalo například snímku Český mír v Jižní Koreji, Oko nad Prahou zabodovalo ve Varšavě a dokument Mlčeti zlato v Lipsku. I proto je Třeštíková ohledně dalšího vývoje optimistická; zájem o dokument stoupá i ve světě a na to reagují producenti i distributoři.

Fond a televize přejí dokumentům

Potvrzuje to také pozornost fondu na podporu a rozvoj české kinematografie. I když se celková výše podpory českým filmům v roce 2010 snížila, dokumenty získaly 33 milionů korun, což bylo o šest milionů více než v roce 2009. "Z 63 žádostí na podporu dokumentárních projektů rada fondu podpořila 39 projektů, tedy 23,5 procenta," uvedla mluvčí rady fondu Kateřina Ondřejková a upozornila, že u celovečerních hraných filmů to byla polovina.

Podle mluvčího Institutu dokumentárního filmu Jiřího Sedláka zastává klíčovou roli ve výrobě tuzemské dokumentární tvorby Česká televize. V roce 2010 vynaložila přes 107 milionů korun externích a přes 50 milionů korun interních nákladů na 786 dokumentárních projektů. Do vysílání zařadí například Nesvatbov, Oko nad Prahou či Český mír.