reklama
reklama
20. 9. 2012 | poslední aktualizace: 20. 9. 2012  19:09
Režisér Smradů dotočil drama o umírání

Zdeněk Tyc dotočil drama o umírání. Původně režisér Smradů nevěřil, že získá finance

V dramatu Jako nikdy spěje ke smrti výtvarník Vladimír v podání Jiřího Schmitzera. S umíráním se budou vyrovnávat jeho bývalá a současná láska. Režisér Zdeněk Tyc chce ve střižně najít nejlepší výsledek, i když původně nevěřil, že film vůbec vznikne.
Čtěte více o: český film
Z natáčení filmu Jako nikdy
Z natáčení filmu Jako nikdy
foto: Bohdan Holomíček

"Narodil jsem se 1956, je mi 56 roků a můj otec zemřel, když mu bylo 56 let, čili není divu, že mě scénář o smrti potkal ve vhodnou chvíli," vysvětluje Zdeněk Tyc.

Režisér osobitých filmů jako Vojtěch, řečený sirotek (1989) nebo Smradi (2002) ve střižně chystá komorní drama o umírání Jako nikdy.

Ve snímku podle scénáře Markéty Bidlasové hrají Jiří Schmitzer, Taťjana Medvecká či Petra Špalková. Do kin přijde v dubnu.

reklama

V Jako nikdy spěje ke smrti výtvarník Vladimír (Schmitzer). S umíráním se společně s ním budou vyrovnávat jeho bývalá (Medvecká) a současná láska (Špalková).

Scénář psaný z vnitřní potřeby

Trojice čeká koncem léta na konec Vladimírova života, bojují se smrtí, sami se sebou a současně mezi sebou, což zákonitě nakonec vede k určitému očištění pro každého z nich.

Natáčení probíhalo na Křivoklátsku a zúčastnění herci si pochvalují jak svěřené postavy, tak scénář samotný.

"Jsem ráda, že jsem při tom mohla být, protože jsem po dlouhé době četla scénář, u kterého jsem měla pocit, že nevznikl na objednávku, ale z nějaké vnitřní potřeby," řekla Taťjana Medvecká po skončení natáčení.

Jiří Schmitzer ocenil rovněž atmosféru na place. "Pokud je na place pohoda, tvoří se herci lépe cokoli," uvedl.

Z kukly motýl

Režisér Zdeněk Tyc Hospodářským novinám potvrdil, že shánět finance na film pracující s podobně vážným tématem nebylo nic jednoduchého. "Myslel jsem, že na film peníze neseženeme, jsem proto stále překvapený, že Jako nikdy půjde v dubnu do kin," přiznává.

Nyní se tvůrčí tým věnuje střihu, Tyc chce hledat nejlepší možný výsledek. "Natočil jsem varianty, neboť scénář Markéty Bidlasové, jakkoliv přesný a pěkný, jsou jen slova. Natáčením zkouším vytvořit ‚z kukly motýla‘," popsal Tyc momentální fázi výroby filmu a dodal: „Natočené varianty budeme volit z hlediska celku, aby ‚motýl‘ byl krásný a hlavně aby létal."

Pečlivý přístup se podepsal i na odložení premiéry. „Film se musí vidět, proto budeme stříhat déle a premiéru jsme posunuli z února na duben,“ říká Tyc.

Autoři: Tomáš Miklica
reklama
Zobrazit náhled
Zbývá 1000 znaků
Článek neobsahuje komentáře.
Nejčtenější
reklama
reklama
reklama
reklama