reklama
reklama
10. 5. 2014 | poslední aktualizace: 11. 5. 2014  15:38
Anifilm vyhrál film zaplacený přes Kickstarter

Anifilm vyhrály animované olejomalby. Režisér je zaplatil díky Kickstarteru

Nezávislý americký animátor Bill Plympton byl za své filmy poprvé nominován na Oscara už v osmdesátých letech. Přestože tuto cenu nezískal, jeho snímky včetně nejnovějšího Cheatin’ jiná ocenění sbírají už desítky let. Plymptonův nejnovější film v sobotu vyhrál také na třeboňském festivalu Anifilm.
kul
kul
Redakce kultury HN
Snímek Cheatin’ označuje režisér za antidisneyovský.
Snímek Cheatin’ označuje režisér za antidisneyovský.
foto: www.plymptoons.com

Hlavní cenu na festivalu animovaných filmů Anifilm v Třeboni získal v sobotu nezávislý americký režisér Bill Plympton za snímek Cheatin'.

Jde už v pořadí o sedmý Plymptonův animovaný film, peníze na něj sehnal převážně přes kampaň na serveru Kickstarter.com.

“Včetně střihače, skladatele a sound designéra na našem filmu pracovalo ani ne dvacet lidí, což je nesrovnatelně méně než ve studiích typu Pixar nebo Disney,” napsal režisér, když na Kickstarteru žádal o peníze.

Film, který trvá zhruba osmdesát minut, sám označil za “antidisneyovský”.

reklama

Fanoušci nakonec Plymptonovi poslali přes 100 tisíc dolarů, za které během pěti let vzniklo zhruba 40 tisíc obrázků.

Každý z nich režisér ručně namaloval a naskenoval, přestože na samotná animování už měl pomocníky, a některé obrazy dále ručně dobarvoval na počítači.

OCENĚNÍ ANIFILMU 2014

Hlavní cena - Cheatin’ (režie: Bill Plympton)

Nejlepší snímek - Chlapec a svět (Alê Abreu)

Nejlepší krátký film - Nejhorší možný scénář (Kristjan Holm)

Hlavní cena pro studentský film - Plug and Play (Michael Frei)

Cena za celoživotní přínos animovanému filmu - Zdeněk Smetana

Čestné uznání - Barva pleti: medová (Jung Henin a Laurent Boileau)

zdroj: ČTK

Snímek Cheatin’ je pro Plymptona výjimečný i vizuálním stylem, který díky použití olejomaleb připomíná impresionismus. Výrazně pracuje také s retro prvky, až komiksovou stylizací a používáním extrémních kamerových úhlů.

Kromě původní hudby ve filmu zní také Ravelovo Bolero nebo Verdi.

Postavy, především ústřední novomanželský pár Ella a Jake, ve filmu nemluví, pouze vydávají zvuky. Jejich příběh – šťastnou lásku, následné nařčení z nevěry a nadpřirozený přístroj, jímž se pak žena transportuje do těl manželových milenek – si ale divák domýšlet nemusí, napsal server CriterionCast.

Plymptonův snímek v Třeboni získal hlavní cenu Anifilmu. Už předtím se dostal do výběru snímků na festivalu Slamdance a také zahajoval Holandský festival animovaných filmů.

Plympton byl v minulosti dvakrát nominovaný na Oscara za své filmy Your Face a Guard Dog. S novým filmem Cheatin’ chce získat nominaci třetí.

“Proto snímek nemůžu streamovat po internetu, je nutné, aby ho členové akademie, která o nominacích rozhoduje, viděli v kinech,” vysvětlil režisér v rozhovoru pro časopis Animation Magazine.

video: Hlavní cenu na Anifestu získal snímek Cheatin'
Cheatin_Trailer_720p_.mp4.jpg
Autoři: kul
reklama
Zobrazit náhled
Zbývá 1000 znaků
Článek neobsahuje komentáře.
Nejčtenější
reklama
reklama
reklama
reklama