Postavit film na prožitcích dvojice extremistů, kteří spáchali atentát na někdejší indickou premiérku Indiru Gándhíovou se ukázalo jako důvod pro zákaz kontroverzního snímku.

Zástupci strany Indického národního kongresu ve státě Paňdžáb hrozili protesty, pokud se film v kinech objeví.

Mládežnické křídlo strany, kterou dřív vedla právě Gándhíová, žádalo premiéra Naréndru Módího, aby byl snímek zakázán, protože dělá z atentátníků hrdiny. Šéfové vládní i opoziční strany také vyzvali k zákazu filmu, protože by podle nich urazil náboženské a společenské postoje obyvatel.

Indický úřad, který má na starosti vydávání příslušných povolení, jim ve čtvrtek večer vyhověl a promítání filmu zakázal.

Producent filmu Pardíp Bansal trvá na tom, že film je založený na historických událostech, bude tedy žádat o přehodnocení zákazu. "Je to vyvážený film. Někteří lidé se nezbytně snaží vytvořit kontroverzi," řekl novinářům.

"Filmy o atentátech na politiky se točí všude na světě, tak proč bychom nemohli udělat film o vraždě Indiry Gándhíové," podivoval se režisér snímku Ravinder Ráví při rozhovoru s BBC.

Dvojice sikhských osobních strážců premiérku zavraždila, aby se pomstila za krvavý zásah vůči stoupencům svého náboženství.

Na příkaz Gándhíové uskutečnila armáda v červnu 1984 operaci proti sikhským extremistům ve Zlatém chrámu v Amritsaru. Silně ozbrojení sikhové se v tomto chrámu, který je ideologickým centrem separatistů, zabarikádovali. Při armádní operaci zahynulo nejméně 500 lidí.

Čtyři měsíce po zásahu Gándhíovou zavraždila dvojice extremistů z řad její osobní stráže. Po atentátu se sikhové stali terčem útoků po celé zemi, zabito jich bylo na 3000.

Kontroverzní film přitom původně dostal povolení od indického úřadu pro schvalování filmů.

Ministerstvo vnitra požádalo o přezkoumání rozhodnutí a v souvislosti s vyšetřováním byl začen předchozí vedoucí zmiňovaného úřadu Rákéš Kumár. Při výslechu se prý Kumár doznal, že od tvůrců filmu dostal v přepočtu 35.000 Kč, aby snímek povolení získal. Tvůrci obvinění odmítli.

Už v roce 1975 vláda Indického národního kongresu zablokovala publikaci snímku na podobné motivy s titulem Bouře (Aandhi).

Autorům plánovaného filmu o životě političky Soniy Gándhíové dokonce kongres před osmi lety adresoval soudní oznámení v obavě, že by snímek mohl obsahovat faktické nepřesnosti. 

"Političtí lídři jsou považováni za posvátné krávy. Nelze je ve filmech kritizovat," vysvětlil BBC filmový kritik Šubhra Gupta zvyklosti Bollywoodu, jednoho z největších hráčů filmového průmyslu na světě. 

Ovšem nejde pouze o politické kontroverze. K zákazu v indické kinematografii stačí, aby vlivné skupině film připadal příliš obscénní, zaměřený proti jednomu etniku či znevažující indické tradice.

Před několika lety holiči protestovali proti filmu s názvem Holič Billu, který se musel přejmenovat na Billu, aby je neurážel.

"Jde o nový druh nevyslovené, ale zřejmé cenzury," okomentoval pro BBC sociolog Šiv Visvanathan. "Z Indie se stává netolerantní společnost," dodal.