Ještě když ruský režisér Andrej Zvjagincev letos v červenci navštívil festival v Karlových Varech, vypadalo to, že svůj nejnovější snímek Leviathan bude muset sestříhat, aby byl v Rusku vůbec uveden do kin.

Snímek, který je podle recenzentů výrazně kritický k současné ruské moci, však nyní tamní porota poslala do nominací na Oscara pro cizojazyčný film. Ruské státní tiskové agentuře TASS to řekl člen poroty a režisér Pavel Čuchraj. “Ve prospěch filmu Leviathan hlasovala většina poroty,” uvedl.

Porotě, jíž letos předsedal režisér Nikita Michalkov, známý také jako obhájce politiky Vladimira Putina, rozhodování usnadil i nedávný krok režiséra Andreje Končalovského. Ten se svým filmem Bílé noci pošťáka Alexeje Trjapicyna začátkem září vyhrál na festivalu v Benátkách. Vzápětí ale řekl, že Oscaři “symbolizují, nakolik západní kultura dominuje filmovému světu”. Svůj film nakonec Končalovskij z nominací stáhl.

Leviathan měl premiéru letos na festivalu v Cannes, kde se o něm mluvilo jako o jednom z kandidátů na hlavní cenu, takzvanou Zlatou palmu. Nakonec snímek získal jen ocenění pro nejlepší scénář. Film vypráví příběh muže, jehož pozemek se vydíráním a zastrašováním snaží získat zkorumpovaný proputinovský starosta.

Hned po premiéře v Cannes recenzenti západních deníků v čele s New York Times snímek označili za zřejmě nejpřísnější filmovou kritiku Ruska za časů Vladimira Putina. Na něj ostatně film přímo odkazuje ve scéně, kde portrét současného ruského prezidena visí v kanceláři zkorumpovaného starosty. V jiné scéně zase protagonisté trénují střelbu na terč s fotkami bývalých sovětských lídrů Leonida Brežněva či Michaila Gorbačova a žertují, že Putin je příští na řadě.

Režisér snímku Zvjagincev v rozhovorech opakovaně odmítá, že by se chtěl filmem postavit současným představitelům Ruska. Upozorňuje také, že 35 procent z rozpočtu snímku uhradil grant z ruského ministerstva kultury. Už na festivalu v Cannes ale Zvjagincev také přiznal, že ruskému ministrovi kultury Vladimirovi Medinskému se snímek nelíbil.

Další překážkou uvedení Leviathana v Rusku je fakt, že ve filmu často zaznívají vulgární výrazy. Ty od letošního léta v Rusku reguluje nový zákon, podle nějž se sprostá slova nesmí objevovat ve filmech, literatuře ani v divadelních představeních. Leviathan ale nakonec kontrolou ruských úřadů prošel, byť s tím, že na něj do kina budou smět pouze lidé starší 18 let a že všechny nadávky se z filmu odstraní.

ZVJAGINCEVOVY ÚSPĚCHY

Letos padesátiletý Andrej Zvjagincev patří mezi nejvýraznější současné ruské režiséry. Jeho předposlední film Jelena z roku 2011 získal dvě ceny na festivalu v Cannes. Zvjagincevův debut z roku 2003, nazvaný Návrat, zase obdržel hlavní cenu na Benátském filmovém festivalu.

Podle agentury TASS bude film v ruských kinech uveden 13. listopadu. Francouzská agentura AFP tvrdí, že snímek bude promítán v cenzurované verzi, přestože není jasné, zda se tím myslí pouze vypuštění nadávek či rovnou celých scén.

O cenu Oscar pro nejlepší cizojazyčný film se 22. února budou ucházet také snímek Dva dny, jedna noc od bratrů Dardenneových nebo v Česku populární film Ida od polského režiséra Pawla Pawlikowského. Češi do soutěže tento měsíc nominovali snímek Fair Play od Andrey Sedláčkové.

Rusko naposledy Oscara za cizojazyčný film získalo v roce 1994, kdy ocenění dostal právě nynější šéf poroty Nikita Michalkov za svůj snímek Unaveni sluncem. V posledních letech však Rusové do soutěže posílali převážně vlastenecky laděné snímky, například pokračování Michalkovova filmu Unaveni sluncem 2 či naposledy velkorozpočtový akční snímek Stalingrad. Za posledních sedmnáct let byl ruský film do užších nominací na Oscara vybrán jedinkrát.