Dánský filmový institut pozval zástupce České republiky, Polska a Chorvatska, aby představili možnosti produkce a koprodukce ve svých zemích. Ve středu to sdělila vedoucí České filmové komise Ludmila Claussová. "Na semináři budeme 27. listopadu spolu s českou kanceláří Kreativní Evropa – MEDIA prezentovat zejména výhody systému pobídek," řekla před odjezdem do Kodaně Claussová.

Upozornila, že Česká republika a Chorvatsko nedávno spustily systém filmových pobídek, které producentům dovolují stát se plnohodnotnými koprodukčními partnery. Jejich kolegové v Polsku proti tomu dlouhodobě těží ze systému regionálních filmových fondů. "Po zavedení pobídek v roce 2010 se Dánové u nás stali stálými hosty a využívají české štáby, lokace i ateliéry hlavně k natáčení historických látek. Doufám, že naše prezentace na semináři v Kodani vzbudí zájem producentů, kteří s natáčením u nás zkušenosti nemají," uvedla Claussová.

Dánští filmaři v Česku jen loni "protočili" přes 200 milionů korun při výrobě nejdražší televizní produkce v historii Dánska, seriálu nazvaného 1864. Už v letech 2006 a 2008 tu vznikly filmy Setkání v Praze či Plamen a citron. Po zavedení filmových pobídek, které umožňují vrátit producentům část prokazatelně utracených nákladů zpět, se Česko stalo jednou z nejzajímavějších zahraničních destinací pro natáčení dánských projektů.

V roce 2011 tu vzniklo například koprodukční historické drama Královská aféra, nominované na Oscara. Letos to byly dva projekty: na začátku roku fantasy film Dina, dcera jasnovidky a nyní právě dokončený historický snímek Tordenskiold, jehož producenti tu utratili 70 milionů korun. "Natáčení velkolepých historických filmů u nás nemá tradici. Přijeli jsme do České republiky, abychom získali zkušenosti," řekl během natáčení Královské aféry Peter Albaek Jensen, který je spoluzakladatelem největší dánské produkční společnosti Zentropa.