Návštěvnost českých kin se v posledních letech pohybuje kolem 11 milionů diváků. V roce 2010 přesáhla dokonce 13,5 milionu, čisté tržby tehdy činily 1,5 miliardy korun. Podle předběžných výsledků Unie filmových distributorů se zdá, že letošní bilance bude vyšší než loňská.

"Důležité je, co udělá americký velkofilm Hobit: Bitva pěti armád, který přijde do kin 11. prosince," řekl ve středu tajemník UFD Jaroslav Pecka. Očekává, že návštěvnost mírně zvýší. "Přesná čísla však budou k dispozici až koncem ledna," dodal Pecka.

Vzhledem k tomu, že průměrná výše vstupenky se zvyšuje (letos a loni činila 127 Kč, respektive 129 korun, v předchozích dvou letech 114 korun a 112 Kč), rostou roční tržby. Loni přesáhly hrubé tržby 1,4 miliardy korun, letos se zřejmě rovněž zvýší. Počet titulů, které mají během roku v kinech premiéru, se po poklesu v roce 2008 (207 snímků) zvyšuje. Vloni kinosály nabídly 291 premiér, letos jich bude 271.

V roce 2013 pohnuly návštěvností Troškovy Babovřesky, které zhlédlo 652 458 lidí a tržby přesáhly 86 milionů korun. Letos je úspěšná pohádka Jana Svěráka Tři bratři, která do kin zatím přilákala téměř 550 tisíc lidí. Předloni přesáhla půlmilionovou návštěvnost komedie Marie Poledňákové Líbáš jako ďábel.

Šéf distribuční společnosti Falcon Jan Bradáč postrádá v nabídce skutečné filmové „hity“ a větší počet skutečně dobrých domácích snímků. "V novém tisíciletí pamatujeme i české filmy s více než milionovou návštěvností. Teď jsme rádi, když dosáhnou hranice 500 tisíc lidí," uvedl.

Letos bylo uvedeno do českých kin 33 českých hraných snímků a 21 dokumentů se stopáží přesahující 60 minut. Budou usilovat o Českého lva, sošky budou předány 21. února v Rudolfinu. Loni bylo ve hře 29 filmů a 17 dokumentů, předloni 30 filmů a 15 dokumentů.

Zatímco v roce 1999 činil podíl multikin na celkové návštěvnosti 10,2 procenta a na tržbách 16,2 procenta, loni se zvýšil na 68,5 procenta, resp. 75,6 procenta. Podle údajů UFD z letošního jara jich v 16 městech působí téměř tři desítky s 225 sály a celkovou kapacitou 40 742 míst.

Takzvané filmové pobídky, umožňující filmovým štábům dostat zpět pětinu nákladů prokazatelně utracených v Česku, přilákaly letos zahraniční investice za šest miliard Kč. Státní fond kinematografie na ně měl 800 milionů Kč, což odpovídalo poptávce. O stejnou částku usilují producenti i na rok 2015. Pobídky poskytuje i dalších 14 evropských zemí, v Česku je tento systém zaveden čtyři roky.

Podle místopředsedy Asociace producentů v audiovizi Radomíra Dočekala ze zmíněných 800 milionů je přímý příjem pro stát 852 milionů Kč, například formou DPH či spotřebních daní. Dalším jejich přínosem je podpora zaměstnanosti či rozvoj řemesel, protože zahraniční štáby využívají spoustu dodavatelů a služeb. Částky za pronájmy objektů Národního památkového ústavu umožňují jejich opravy.

Ještě do Vánoc se bude v Česku natáčet vysokorozpočtová kriminálka Unlocked, v níž hrají Michael Douglas, Orlando Bloom a Noomi Rapaceová. Režisérem filmu je Brit Michael Apted, mimo jiné tvůrce bondovky Jeden svět nestačí z roku 1999. "Během 37 natáčecích dnů tu filmaři utratí za služby, nájmy a výplaty až 120 milionů korun. Druhá část natáčení, zhruba sedmidenní, se v příštím roce uskuteční v Londýně," řekl Václav Mottl ze společnosti Czech Anglo Productions, která práci zahraničního štábu v Česku zajišťuje. To, že se celý snímek nenatáčí v Londýně, ušetří podle něj producentům polovinu rozpočtu.

I historické jádro Prahy tak je opět kulisou filmů, seriálů či reklam. Podle mluvčí městské části Praha 1 Veroniky Blažkové jsou omezení, která přitom vznikají, kompenzována poplatky za zábory veřejného prostranství, z nichž jsou posléze hrazeny opravy chodníků, údržba zeleně či finance putují do fondu, z něhož se pořizuje vybavení pro strážníky a policisty.