Ještě minulý týden chtělo ruské ministerstvo kultury zakázat promítání filmů, které „narušují národní pospolitost“. Od návrhu, který kritici Kremlu označili za pokus o cenzuru, ministerstvo tento týden ustoupilo, jak informuje agentura Interfax. Místo toho nyní úřad zkouší získat právo zasahovat do načasování filmových premiér. Pokud by do budoucna měl ruský film premiéru ve stejné době jako například očekávaný hollywoodský snímek, ministerstvo bude moci zahraniční film uměle pozdržet, aby zvýhodnilo domácí tvůrce.

„Je pro nás podstatné, aby ruské filmy, zvlášť ty koprodukované za účasti státu, měly příležitost si na sebe vydělat,“ uvedl ministr kultury Vladimir Medinskij pro státní tiskovou agenturu TASS. Dodal ale, že úřad prý nebude bojovat „za úplně každý ruský film“. To, jaké filmy ministerstvo ochrání a zvýhodní, prý vyplyne z „patřičných finančních, politických či ideologických priorit“, řekl ministr bez dalšího vysvětlení.

Rusko k tomuto kroku přistupuje poté, co se v zemi za rok 2014 opět chodilo hlavně na hollywoodské filmy. Snímky z domácí produkce měly podíl na tržbách pouze 17 procent, jak spočítala analytická společnost Rentrak. Propadl například i velkorozpočtový snímek Vasilisa, vyprávějící o partyzánské velitelce Vasilise Kožině z dob takzvané Vlastenecké války, jak Rusové označují francouzsko-ruskou válku roku 1812. Film měl rozpočet v přepočtu okolo 170 milionů korun, v kinech ale utržil jen zhruba 7 milionů.

Pokud ruské ministerstvo kultury pro svůj nynější plán získá souhlas ministerstva spravedlnosti, který potřebuje, bude moci filmům typu Vasilisy příště pomoci. Právě ministerstvo totiž vydává licence, bez nichž zahraniční filmy nesmí do  distribuce. A takovou licenci ministerstvo napříště udělí zahraničním filmům jen od data, kdy nebudou konkurovat domácím snímkům.

Medinskij očekává, že distributoři filmů tento mechanismus pochopí a sami budou ruské filmy při sestavování dat premiér upřednostňovat. Ve středu Medinskij vyzval, aby se distribuční společnosti „mezi sebou vždy dohodly“ tak, že žádné zásadní zahraniční filmy neohrozí premiéry ruských snímků. „Pokud se mezi sebou nedohodnete, vstoupíme do toho my a na zájmy ruského filmu dohlédneme sami,“ dodal ministr.

Jako příklad filmu, jemuž by měl Hollywood ustoupit z cesty, Medinskij uvedl film ... a jitra jsou zde tichá režiséra Renata Davleťjarova. Tento remake stejnojmenného snímku Stanislava Rostockého z roku 1972, jenž tehdy Sovětskému svazu vynesl nominaci na Oscara, přijde do ruských kin v dubnu 2015.

Státní duma už koncem loňského roku zvažovala, zda neomezit celkový počet hollywoodských filmů, které se v Rusku za rok budou smět pustit. Tehdy ale návrh ještě neprošel, vystoupil proti němu i sám prezident Vladimir Putin. Tento týden Duma pro změnu projednávala stížnost šesti předních ruských režisérů včetně nositele Oscara a Putinova blízkého spojence Nikity Michalkova či Fjodora Bondarčuka, autora předloňského kasovního trháku Stalingrad. Ti apelovali, aby se v Rusku filmy, v nichž se hovoří vulgárně, směly promítat alespoň divákům starším 18 let.

„Kdybychom to povolili, vymkne se to z rukou. Nejdřív povolíme nadávky ve filmech, pak v literatuře a divadlu, a než se nadějeme, bude se sprostě mluvit i v pohádkách,“ komentoval to Stanislav Govoruchin, šéf kulturního výboru Státní dumy. Ministerstvo kultury přesto dodalo, že stížnost prostuduje a zváží, zda v jednotlivých případech neudělit výjimku. Plošně ale zákaz používání vulgarit ve filmech, literatuře či v divadelních hrách, který v Rusku platí teprve od loňského léta, měnit nehodlá.