S životem současných městských subkultur seznámí diváky dokumentární cyklus České televize Kmeny. Na jeho vzniku se podílelo deset režisérů, kteří přes rok zkoumali prostředí více či méně skryté majoritní společnosti. Televizní dokument přiblíží 16 z 26 témat popsaných v úspěšné knize Kmeny z roku 2011, jejímž tvůrcem a vydavatelem je Vladimir 518. Na obrazovkách se Kmeny poprvé objeví 4. března dílem věnovaným punkové komunitě.

"Pojivem všech šestnácti dílů a všech subkultur i společenství je, že každá má nějaký svůj vnitřní oheň, energetický magnet, který přitahuje. Název Kmeny vychází z termínu ,městské kmeny', jehož prapůvodnost spočívá v tom, že lidé mají tendenci se scházet kolem ohně. Ten je hřeje, inspiruje, magnetizuje a zároveň je možné se u něj i bavit," řekl Vladimir 518. "Dříve jsme hledali oheň, který by nás hřál. Teď hledáme oheň, který by nás hřál a sytil mentálně," dodal.

Díky cyklu nyní mohou diváci bez vnějších komentářů poznat fascinující svět téměř neznámých cosplay (převlékání do kostýmů z oblíbených filmů), meatheads (budování svalnatého těla) hackerů, nebezpečných hooligans, kontroverzních graffiti či nenápadných vyznavačů zdravého životního stylu straight edge. Tedy svět komunit, které se svou odlišností záměrně vymezují vůči ostatním.

Cyklus Kmeny mohou zájemci sledovat každou středu od 22:00 na ČT2. Autoři vybrané subkultury většinou zkoumali na základě vůdčích osobností i osob z jejího okraje. "Režiséři jednotlivých dílů se při natáčení uchýlili k metodám, které při práci používají zejména antropologové. Při mapování terénu využívali zúčastněného i nezúčastněného pozorování, kladli důraz na vizuální detaily a reprezentace, které jsou v daných komunitách klíčové, soustředili se i na komunikační vzorce mezi členy subkultur a také na modely jejich chování," podotkl producent Jakub Stránský.