Srbský filmový režisér Emir Kusturica je přesvědčený, že třetí světovou válku začnou Američané, až napadnou ruskou televizní stanici Russia Today. Kusturica to napsal ve sloupku otištěném v srbském deníku Politika, kde tvrdí, že právě Russia Today „stále účinněji demystifikuje americký sen“ a „vnáší pravdu do domovů Američanů v lepší a kvalitnější angličtině než CNN“, jak uvedl.

Kusturica je přesvědčen, že podobně jako NATO v roce 1999 během kosovské války v Jugoslávii vybombarovalo tamní rozhlasové a televizní sídlo, nyní udělá obdobný krok se stanicí Russia Today. Kanál, který je v západním tisku naopak označován za propagandistický, považuje Kusturica za jediný, který dnes věci pojmenovává skutečně.

„Například to, že po bombardování ze strany NATO v roce 1999 v Srbsku vzrostl počet lidí, kteří umírají na rakovinu, že CIA má očividně prsty v krizi na Ukrajině a že na Majdanu stříleli nikoliv aktivisté, nýbrž členové jednotek Blackwater,“ tvrdí v článku Kusturica.

Podle něj se svět oproti studené válce změnil. „Proto je zbytečné mluvit o návratu ke starým pořádkům a nechat se strašit Henrym Kissingerem. Z Číny se stala nejsilnější ekonomika světa, Rusko se vzpamatovalo z perejstrojky a Indie nabírá na síle. Vojenští experti nezpochybňují, že Američané mají nejlépe organizovanou armádu, ale ani generálové NATO neumějí přijít na vše – a proto jedné z ruských raket přezdívají Satan,“ tvrdí Kusturica v narážce na ruské balistické rakety SS-18.

Emir Kusturica patří k dlouhodobým obhájcům politiky Vladimira Putina. Vloni v listopadu prohlásil, že Rusko musí bránit zájmy etnických Rusů na Ukrajině, a dodal, že chce svůj příští film natočit na Krymu. Putina režisér podporoval také krátce před prezidentskými volbami v roce 2012, kdy na jeho podporu koncertoval v Petrohradu. „Kdybych byl Brit, byl bych proti Putinovi. Kdybych byl Američan, dokonce bych s ním válčil. A kdybych byl Rus, tak bych jej volil,“ řekl tehdy.