Zlatou palmu neboli hlavní cenu na filmovém festivalu v Cannes v neděli večer získal francouzský režisér Jacques Audiard se snímkem Dheepan. Ten vypráví o tamilských uprchlících, kteří na konci občanské války uprchnou ze Srí Lanky, aby na kraji Paříže začali nový život.

Bývalého vojáka, mladou ženu a devítileté dítě, kteří do Francie cestují s falešnými pasy, ve filmu ztvárnili samí neherci. Audiard na festivalu bodoval již s filmem A Prophet, jenž v roce 2009 získal Grand Prix poroty.

„Je to trochu překvapivé. Film Dheepan v sobě má režisérovo odhodlaní, ale postrádá sílu jeho starší tvorby,“ komentoval udělení ceny britský deník Guardian. Jak podotýká agentura AFP, snímek o tom, jak je těžké začít nový život v cizí zemi, na festivalu vyhrál příhodně v době, kdy se Evropa potýká s největší vlnou uprchlíků za poslední roky.

Režiséra Audiarda agentura označila za filmaře specializovaného na příběhy lidí, kterým se cosi přihodilo a v obtížných podmínkách začínají druhý život. "Nemyslím si, že je to Audiardův nejlepší film, ale jde o aktuální téma," řekl agentuře Reuters filmový kritik Hollywood Reporteru Scott Roxborough. "Beru tu cenu jako poctu režisérovi a zároveň i jako politický vzkaz."

Grand Prix, pro zjednodušení označovanou za druhou festivalovou cenu, v neděli dostal maďarský režisér László Nemes za svůj debutový film Son of Saul. Ten se odehrává ve vyhlazovacím táboře v Osvětimi. „S tímto tématem se náš kontinent stále nevyrovnal,“ prohlásil při přebírání ceny režisér Nemes.

Cenu poroty, takzvanou „třetí cenu“, pak obdržel řecký filmař Yorgos Lanthimos za surreálný snímek The Lobster.

Práva na vítězný film Dheepan i snímek Son of Saul již vlastní tuzemská distribuční společnost Film Europe. Oba snímky promítne na festivalu Be2Can letos v říjnu. „Je to už naše třetí Zlatá palma v řadě, kterou jsme koupili ještě před vyhlášením vítězů,“ konstatoval ihned po udělení cen Ivan Hronec, prezident Film Europe Media Company. 

Cenu za režii v Cannes obdržel thajský režisér Hou Hsiao-hsien za svůj první film po osmi letech. Akční snímek nazvaný The Assassin vypráví o mladé vražedkyni a odehrává se v Číně v 9. století během vlády dynastie Tchang.

Osmašedesátiletý čínský rodák, jenž na Tchaj-wanu žije od dětství, je považován za předního představitele tamní nové filmové vlny. Jeho filmařský sloh podle agentury Reuters charakterizují dlouhé záběry a minimalistický způsob gradování dramatu. V letech 1989 režisér získal cenu na festivalu v Benátkách, o čtyři roky později uspěl také v Cannes.

Nejlepším hercem na letošním festivalu v Cannes byl vyhlášen francouzský rodák Vincent Lindon za výkon ve snímku La Loi du Marché, kde ztvárnil dělníka z továrny, který si po propuštění najde práci jako sekuriťák. "Na tom filmu mě dostalo, že ukazuje lidi, kteří dělají práci, jakou dělat nechtějí," řekl Lindon, jenž před La Loi du Marché účinkoval zhruba již v šedesáti snímcích.

CO UVEDE BE2CAN

Filmy z letošního festivalu v Cannes uvede mezi 7. a 14. říjnem tuzemská přehlídka Be2Can. Ta má z oceněných snímků práva na vítězný film Jacquese Audiarda Dheepan, snímek Son of Saul, drama Chronic, akční film The Assassin a také na film Moje matka režiséra Nanniho Morettiho. Na Be2Can se objeví i snímek Standing Tall, který letošní festival zahájil. Z letošní nabídky v Cannes Be2Can dále uvede japonský titul My Little Sister, černobílé drama Ve stínu žen či film Marguerite & Julien francouzské režisérky Valérie Donzelliové.

O cenu pro nejlepší herečku se letos musí podělit Rooney Mara za výkon v dobovém filmu o dvou lesbách Carol a Emmanuelle Bercotová, jež účinkovala ve snímku režisérky Maiwenn nazvaném Mon roi. To je například podle serveru TheWrap.com překvapením – mezi kritiky se prý předpokládalo, že za výkon v Carol bude oceněna i Cate Blanchettová.

"Blanchettová znovu dokázala, do jak rozdílných rolí je schopna se vžít, ale Rooney Mara je v některých ohledech přesvědčivější," napsal naopak časopis Variety.

Ocenění za scénář v Cannes obdržel Michel Franco za film Chronic, v němž účinkuje Tim Roth. Cenu Camera d’Or za debut získal Cesar Augusto Acevedo za snímek La Tierra y la Sombra. Ten vypráví o kolumbijském farmáři, který se vrací domů, aby strávil poslední dny života se svým umírajícím synem.

Nejlepším krátkým filmem byl na festivalu vyhlášen libanonský snímek Waves ’98.

Podle deníku Guardian bylo letošní udílení cen neobvyklé počtem hudebních vystoupení. Lambert Wilson písní popřál vše nejlepší herci Johnu C. Reillymu, jenž oslavil padesátiny a sám během ceremoniálu také zpíval. Uvedena byla i píseň na počest bratří Coenů, kteří letos vedli festivalovou porotu.