Cenu Pavla Kouteckého za nejlepší dokument v pondělí večer získala režisérka Jana Ševčíková za film Opři žebřík o nebe, který vypráví o svérázném slovenském faráři Mariánu Kuffovi. Tento bývalý horolezec se nyní v Žakovcích pod Tatrami stará o bezdomovce, bývalé vězně, alkoholiky, drogově závislé, tělesně postižené a další sociálně znevýhodněné.

Cena byla v pražském Divadle Archa předána už podeváté, spolu s ní filmařka převzala sošku od sklářského výtvarníka René Roubíčka a šek na 100 tisíc korun.

V porotě letos zasedli spisovatelka Radka Denemarková, fotograf Tono Stano, ředitel Divadla Archa Ondřej Hrab, Ondřej Kamenický z festivalu Jeden svět a Štěpánka Korytová z okruhu přátel Pavla Kouteckého.

Porotci u vítězného titulu ocenili poctivost, s níž Ševčíková zdokumentovala životní příběh faráře Kuffy.

Film Opři žebřík o nebe podle poroty vstupuje do světa všech postav citlivě, ale neuhýbavě. Je i precizní studií o tom, že žádný člověk není tak moudrý, aby věděl o každém zlu, které koná.

Snímek vznikal pět let, režisérka si z podtatranské fary přivezla 240 hodin natočeného materiálu.

K neobvyklému faráři se Ševčíková dostala díky článku v novinách. Na faře v Žakovcích žije na 250 sociálně vyloučených lidí, kteří by jinak byli na ulici.

"Farář Marián nekáže žádné teorie a nepředkládá intelektuální teze o občanskoprávní pomoci. Jeho síla pochází především z víry – i když ho denně potkáváte v zablácených pohorkách, montérkách a vaťáku od cementu," popsala režisérka.

"Příchozím nabízí příležitost pro lepší život, ale chce od nich, aby se zapojili. Pokud chtějí brát, musí se naučit dávat," dodala.

Několik farářových "svěřenců" sledovala Ševčíková i v běžném životě mimo faru, pokud měli sílu z ní odejít.

Snímek Opři žebřík o nebe byl vloni uveden v soutěžích v Karlových Varech i v Jihlavě, Ševčíková za něj letos získala výroční cenu Trilobit za mimořádný počin v oblasti audiovizuálních děl.