Výpravné kostýmní drama Marguerite, natáčené převážně v Česku v koprodukci Francie, Belgie a české společnosti Sirena Film, bude soutěžit o Zlatého lva na festivalu v Benátkách. Ten se koná od 2. do 12. září. V pátek o tom informovala Hedvika Petrželková z distribuční společnosti Artcam, která snímek 24. září uvede do českých kin.

Hlavní roli hraje Catherine Frotová, známá například ze snímku Z prezidentské kuchyně o přátelství prezidenta Mitterranda a jeho kuchařky.

Snímek, odehrávající se ve 20. letech minulého století, se natáčel loni na různých místech Česka, které představují Paříž.

Je příběhem o operní pěvkyni, která neuměla zpívat. Scénář byl inspirován životním příběhem excentrické zpěvačky Florence Foster Jenkinsové, která svéhlavě následovala svůj sen stát se operní hvězdou. A to i přesto, že neměla hudební sluch a od zpívání ji zrazoval manžel i přátelé.

Její celoživotní úsilí bylo završeno vyprodanou newyorskou Carnegie Hall.

Režisérem snímku je úspěšný francouzský filmař Xavier Giannoli. Vizuální vzhled filmu byl svěřen do rukou architekta Martina Kurela, který se v minulosti podílel například na projektech Tři sezony v pekle, Micimutr či na historickém televizním cyklu České století.

Zahraniční štáb v Česku pracoval 49 natáčecích dní a z rozpočtu 220 milionů korun v tuzemsku utratil téměř 80 milionů. Natáčelo se především v Praze, konkrétně v interiérech Divadla na Vinohradech a Právnické fakulty. Mimo Prahu pak na zámku Slapy nebo v brněnském Mahenově divadle.

Příběh sopranistky Florence Jenkinsové inspiroval britského dramatika Petera Quiltera k napsání komedie Je úchvatná o životní radosti, fantazii, podivuhodné síle přátelství a citu, ale i o lidské noblese, toleranci, hravosti i bláznovství.

Českou premiéru měla hra v září 2007 v pražském Divadle Kalich v překladu Pavla Dominika. Režisérka Jana Kališová ji nastudovala s členkou pražské Ypsilonky Jaroslavou Kretschmerovou v titulní roli. Inscenace se stále hraje, jednu z prvních repríz zhlédl i autor.

O sopránu Jenkinsové se mohou i současníci přesvědčit na dochovaných gramofonových nahrávkách na Youtube. Uznával ji prý i Enrico Caruso; lámal si hlavu ale tím, jak je možné, že ji přes její nedostatky publikum milovalo. Dobová kritika Jenkinsovou označovala za "první dámu klouzavé stupnice" či za "smrt vysokého cé".

Významným projektem společnosti Sirena Film byl předloni historický velkofilm 1864, natáčený jako osmidílný seriál. V Česku zaměstnal 175 filmových profesionálů a do ekonomiky přinesl takřka 300 milionů korun.

Tato společnost se podílela i na historickém filmu Královská aféra a na fantasy příběhu Dina, dcera jasnovidky – z rozpočtu 157 milionů korun v tuzemsku dánští filmaři utratili téměř polovinu.