Na 63. mezinárodním filmovém festivalu ve španělském San Sebastianu byl začátkem týdne ve světové premiéře uveden český projekt Rodinný film. Jeho autorem je režisér slovinského původu Olmo Omerzu.

Spolu s dalšími třinácti snímky byl Rodinný film vybrán do soutěžní sekce New Directors. Vítěz získá 50 tisíc eur, v přepočtu téměř 1,4 milionu korun, což je jedna z nejvyšších finančních částek udělovaných na filmových festivalech.

Snímek, který se natáčel v Praze a v Thajsku, vznikl jako koprodukce ČR, Německa, Slovinska, Francie a Slovenska. Koproducentem byla i Česká televize a film podpořil Státní fond kinematografie.

Jde o druhý celovečerní film režiséra Olma Omerzua po projektu Příliš mladá noc, který měl premiéru na Berlinale a získal cenu pro objev roku na Cenách české filmové kritiky.

Premiéru snímku ve Španělsku uvedl producent Jiří Konečný ze společnosti Endorfilm spolu s režisérem, kameramanem Lukášem Milotou, střihačkou Janou Vlčkovou, herečkami Vandou Hybnerovou, Jenovéfou Bokovou, Eliškou Křenkovou a debutujícím hercem Danielem Kadlecem.

"Přijetí našeho filmu v zaplněném sále bylo nadšené a spontánní. O Rodinný film je veliký zájem, ještě nás čekají další projekce. Pozitivní reakce publika nás těší i proto, že filmy vybrané do sekce New Directors mohou také získat cenu Youth Award, kterou uděluje divácká porota, tvořená třemi stovkami mladých lidí ve věku od 18 do 25 let," komentoval premiéru Konečný.

Deset let po úspěchu hořké komedie Štěstí Bohdana Slámy v San Sebastianu (odnesla si hlavní cenu a oceněna byla i herečka Aňa Geislerová) byl tak na této prestižní přehlídce uveden další český snímek.

Absolvent pražské FAMU Olmo Omerzu ho natočil jako příběh o složitosti rodinných vztahů v češtině a s českými herci.

V Rodinném filmu se manželé vydávají na vysněnou plavbu oceánem a doma zanechají dvě nedospělé děti, jimž nepřítomnost rodičů otevírá nové světy. Idyla a euforie ze získané svobody bez rodičovského dohledu zmizí ve chvíli, když se rodiče delší dobu neozývají.

Protože se jejich loď v bouři převrátila, veškeré spojení je přerušeno. Od tohoto okamžiku jsou doposud bezstarostní teenageři nemilosrdně vtahováni do světa dospělých.

Slovinský režisér Olmo Omerzu se prosadil už se svým čtyřicetiminutovým filmem Druhé dějství vytvořeným na pražské FAMU. Byl oceněn na Famufestu (cena časopisu Cinepur), Fresh Film Festu (zvláštní cena poroty), portugalské přehlídce v Estorilu (nejlepší krátký film) a na Festivalu slovinských filmů (zvláštní cena za režii).