Celosvětový filmový trh v roce 2015 poprvé přesáhl hranici 38 miliard dolarů. V neděli večer to oznámila analytická společnost Rentrak, která v potaz vzala data z více než 125 tisíc kinosálů na celém světě. Zatím jde ale stále jen o odhad, finální číslo Rentrak zveřejní až v polovině ledna.

Předešlý rok 2014 byl pro filmový průmysl taktéž rekordní, objem trhu tehdy dosáhl 36,7 miliardy dolarů.

„Nelze dostatečně zdůraznit, jak jsou pro filmovou branži podstatné zahraniční trhy,“ tvrdí analytik Rentraku Paul Dergarabedian v narážce na 27 miliard dolarů, které za rok 2015 filmový průmysl utržil mimo USA a Kanadu.

Druhým největším světovým trhem byla vloni opět Čína s 6,77 miliardy dolarů, což představuje meziroční nárůst o 48,7 procenta. Ten analytici zhruba v podobné výši předvídali, dlouhodobě ale varují, že čínský růst v následujících letech začne stejně rychle brzdit.

K rekordním výsledkům roku 2015 nejvýrazněji přispěly filmy Jurský svět s celkovými tržbami 1,67 miliardy dolarů nebo Rychle a zběsile 7 s částkou 1,51 miliardy.

Výsledkům těchto titulů se ale rychle přibližují nové Star Wars: Síla se probouzí, které v neděli celosvětově přesáhly hranici 1,51 miliardy dolarů. K tomu, aby v USA a v Kanadě pokořily domácí rekord Avataru, jim zbývá už jen 20 milionů dolarů.

Nové Star Wars jsou momentálně šestým komerčně nejúspěšnějším filmem všech dob – a to se ještě stále nezačaly promítat v Číně.

Tři z pěti snímků, které měly v roce 2015 nejvyšší tržby, vyprodukoval Universal, zbylé dva Walt Disney Company.

V desítce nejúspěšnějších titulů dále figuruje Sony s bondovkou Spectre, Paramount s novou Mission: Impossible, Lionsgate s posledními Hunger Games a dále Fox s filmem Marťan nebo Warner Bros. s katastrofickým snímkem San Andreas.

Rentrak upozorňuje, že k celkové částce 38 miliard dolarů za rok 2015 ale výrazně přispěly také lokální blockbustery, o nichž americké či evropské publikum nikdy neslyšelo – což je případ čínských snímků Lost in Hong Kong, Monster Hunt a Goodbye Mr. Loser. Všechny tři v Číně utržily přes 225 milionů dolarů.