Česká herečka Alena Mihulová na filmovém festivalu v americkém Palm Springs získala cenu pro nejlepší herečku. Porota ji ocenila za roli zdravotní sestry Vlasty ve filmu Domácí péče, jejž natočil režisér a scenárista Slávek Horák.

"Mám z tohoto ocenění obrovskou radost. Musela jsem si zprávu od režiséra Slávka Horáka přečíst znovu, abych tomu uvěřila," uvedla Mihulová.

"Cenu jsem sice dostala já, ale hlavní zásluhu na všem má Slávek se svým skvělým scénářem a výbornou režií," dodala herečka, která už za roli v Domácí péči získala Křišťálový globus v Karlových Varech a cenu za nejlepší ženský herecký výkon od akademie sdružující provozovatele kin NASK.

Mihulová, která počátkem 80. let zazářila po boku Jiřiny Jirákové ve filmu Sestřičky, se nemohla předání ceny v Palm Springs zúčastnit osobně. V současnosti pracuje na novém seriálu pro Českou televizi.

Film Domácí péče, v němž Alena Mihulová ztvárnila obětavou zdravotní sestru Vlastu, posbíral na zahraničních festivalech již několik cen a navšívil zhruba dvě desítky přehlídek v cizině.

Režisér a scenárista snímku Horák byl navíc v USA zařazen na prestižní seznam talentovaných filmařů 10 Directors to Watch, jejž sestavuje časopis Variety. V minulosti se do něj z Čechů probojovali jen Bohdan Sláma a David Ondříček.

Horák se při vyhlašování tohoto ocenění v Palm Spring setkal i s hercem Willem Smithem či se scenáristou a režisérem Charliem Kaufmanem. "Je to pro mě obrovská pocta – být ve společnosti vynikajících filmařů, jejichž práci obdivuji," komentoval čtyřicetiletý Horák svou účast na prestižní přehlídce, v jejímž rámci byly tři projekce Domácí péče zcela vyprodány.

Slávka Horáka na jaře 2016 čeká další propagační cesta do Spojených států.

Film Domácí péče má aktuálně také pět nominací na Ceny české filmové kritiky, které budou vyhlášeny 23. ledna.

Češi snímek poslali i do nominací na Oscary, tam ale vypadl a na užším seznamu devíti kandidátů na cenu pro cizojazyčný film se neocitl. Ceny Oscar budou uděleny 28. února.